Informacje

Wirtualny spacer po muzealnym „Sołdku”

InfoGdansk
4 grudnia, 2021
Zdjęcie: Kabina interaktywna w Narodowym Muzeum Morskim.

Z myślą o turystach niepełnosprawnych powstało interaktywne stanowisko, z wykorzystaniem którego można odbyć spacer po zakamarkach zabytkowego rudowęglowca.

Zwiedzanie „Sołdka” może być niemałym wyzwaniem, bo stromych trapów i ciasnych przestrzeni na muzealnej trasie nie brakuje.

Wirtualne zwiedzanie „Sołdka” – stanowisko interaktywne w Narodowym Muzeum Morskim

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku idzie z duchem czasu. W holu głównym Spichlerzy na Ołowiance ustawione zostało interaktywne stanowisko dla osób z dysfunkcjami ruchowymi. Pozwala ono na zwiedzanie „Sołdka” w sposób wirtualny, poprzez spacer w wersji 3D.

Nowoczesne urządzenie nawiązuje stylizacją do wyglądu muzealnego parowca. Stąd na przykład czarno-czerwona kolorystyka interaktywnej kabiny, takie same kolory zobaczyć można na kadłubie zabytkowej jednostki.

Stanowisko powstało głównie z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Użytkownik, korzystając z ruchomego monitora może wybrać jedną z wersji spaceru: krótką, z opisem tekstowym lub dłuższą, z lektorem i odwiedzić miejsca takie jak: ładownie, kotłownia, maszynownia, kambuz, mesa oraz sterówka. Co ciekawe, nawigując za pomocą odpowiednich strzałek można zwiedzić także miejsca na co dzień niedostępne, takie jak kajuty marynarzy, czy salka wykładowa. – mówi Przemysław Węgrzyn, kierownik Działu Edukacji NMM.

W części zewnętrznej stanowiska zamontowane zostały dwa monitory, na których wyświetlana jest skrócona wersja spaceru wirtualnego oraz quiz wiedzy o rudowęglowcu.

Testujemy również możliwość zwiedzania „Sołdka” przy pomocy specjalnych okularów VR. To ukłon w stronę osób niemających sprawnych rąk. Okulary pozwalają sterować naszą podróżą za pomocą wzroku. – dodaje Przemysław Węgrzyn.

Stanowisko wirtualnego zwiedzania „Sołdka” zlokalizowane jest w holu Spichlerzy na Ołowiance, niecałe 40 m od nabrzeża, przy którym cumuje statek-muzeum.

Zorganizowane grupy osób niepełnosprawnych proszone są o wcześniejsze zgłoszenie w Dziale Edukacji: edukacja@nmm.pl, lub tel. 58 329 87 33.

„Sołdek i jego czasy” – nowa wystawa w Narodowym Muzeum Morskim

Rudowęglowiec „Sołdek” powstał w Stoczni Gdańskiej jako pierwszy polski pełnomorski statek zbudowany od podstaw po II wojnie światowej. Nieco wcześniej zwodowaną jednostką była „Oliwa” dokończona na bazie poniemieckiego kadłuba.

Wodowanie opisywanego rudowęglowca odbyło się 6 listopada 1948 roku, a jego nazwą uhonorowano Stanisława Sołdka – stoczniowego trasera uznanego za przodownika pracy.

Pracowity rudowęglowiec służył do końca 1980 roku, w tym czasie odbył prawie półtora tysiąca rejsów, w trakcie których przewiózł ponad 3,5 miliona ton węgla i rudy żelaza. Do tego sporo kontrabandy, bo jeszcze obecnie ekipy remontowe odnajdują schowki z papierosami i alkoholem sprzed kilkudziesięciu lat!

Od 1985 roku zabytkowy statek pełni funkcje muzealne. W październiku 2021 roku udostępniono nową wystawę stałą „Sołdek i jego czasy” , która ciekawie opowiada o historii statku, życiu jego patrona, ówczesnym polskim budownictwie okrętowym oraz polityczno-społecznych realiach tamtych czasów.