Niedaleko

Centrum Nauki Experyment w Gdyni

InfoGdansk
15 grudnia, 2020
Zdjęcie: Nowoczesna siedziba Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Źródło: experyment.gdynia.pl.

Opisywana w tym miejscu placówka była jednym z pierwszych takich centrów edukacyjnych w Polsce, jej oferta nadal cieszy się niesłabnącą popularnością i rezerwacje zajęć czy grupowego wejścia muszą być składane ze sporym wyprzedzeniem.

Placówka powstała z inicjatywy gdyńskiego samorządu w ramach projektu „creActiveNET”, finansowanego ze środków programu INTERREG Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Otwarcie Centrum Nauki Experyment w Gdyni

Od samego początku idea była jasna i przejrzysta – centrum miało oferować przestrzeń twórczej, nieszablonowej i oddalonej od utartych schematów edukacji. Zatem nauka przez zabawę, twórcze odkrywanie świata, rozwój naukowych pasji i fascynacji.

W 2007 roku centrum zostało otwarte w ramach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, a kilka lat później przekształcone w odrębną samorządową instytucję kultury.

W lipcu 2010 roku ruszyła budowa niezależnego budynku Centrum Nauki Experyment i trzy lata później nowoczesny obiekt wystawienniczy z rozbudowanym zapleczem konferencyjnym był gotowy.

Wielkie otwarcie odbyło się w dniach 7-8 września 2013 roku, przez ten pierwszy weekend w nowym kompleksie pojawiło się aż 5 tysięcy zwiedzających!

Wystawy w gdyńskim Centrum Nauki Experyment

Centrum Experyment błyskawicznie wrosło w turystyczną mapę nadmorskiej Gdyni. Wspomniane wyżej nieschematyczne i nieszablonowe formuły działania przyciągają zwiedzających z przeróżnych grup wiekowych.

Centrum Nauki Experyment – poznawczy raj dla najmłodszych turystów…

W ofercie między innymi pięć wystaw tematycznych, które nie wiadomo jak i kiedy wciągają widza w naukowe tematy dotyczące otaczającego nas świata. I to jak wciągają, czas wśród wielu interaktywnych stanowisk przyśpiesza i ucieka szybciej, niż można by się tego spodziewać.

Wystawa „Akcja Człowiek”

W tej sekcji przedstawienie tematyki budowy ciała człowieka i zachodzących w nim procesów. Zatem między innymi omówienie tematu rozmnażania, zmian zachodzących z upływem czasu, procesów trawienia i działania zmysłów. W tej części również fascynująca prezentacja możliwości organizmu, jego barier i ograniczeń.

Wystawa „Drzewo Życia”

Prezentacja fascynującego świata przyrody, zatem tematyki z zakresu botaniki, anatomii zwierząt, paleontologii i geologii. Jakże ciekawie spojrzeć na świat oczami konia, psa czy pszczoły. Z tytułowego „Drzewa Życia” można też wizualnie objąć przestrzeń wystawy, bo na sporej wysokości znajduje się taras widokowy.

Wystawa „Niewidoczne siły”

W tej sekcji fascynujące przedstawienie praw fizyki, czyli reguł definiujących działanie otaczającego nas świata. Wystawa porusza wiele zagadnień z zakresu dynamiki, termodynamiki, elektryczności i drgań. Opanowanie tych podstaw stało się fundamentem cywilizacyjnego rozwoju, mimo to zaskoczeń wśród zwiedzających nie brakuje, takie na przykład przy podnoszeniu samochodu z wykorzystaniem jednej ręki!

Wystawa „Kierunek zdrowie” 

Ekspozycja opowiada o czterech ważnych zakresach tematycznych: stylu życia, profilaktyce, emocjach i pierwszej pomocy. Znaczenie stylu życia w erze wszechobecnych udogodnień jest większe niż można przypuszczać, a tendencja do nadmiernych wygód i ułatwień już zaczyna wydawać bardzo niepokojące owoce.

Na wystawie urządzenia pomiarowe, symulatory urządzeń ratowniczych i aplikacje symulujące zachowanie w skrajnych sytuacjach. Ciekawe też makiety do układania zdrowego menu. Na wystawie również przedstawienie wpływu spożycia alkoholu na sprawność prowadzenia samochodu oraz dymu papierosowego na wydolność organizmu.

Wystawa „Hydroświat” 

W tej części ukazanie wody z różnych perspektyw poznawczych. Woda jest jedną z najprostszych substancji w otaczającym nas świecie i jednocześnie w istnieniu tego świata absolutnie niezbędną i do życia nieodzowną.

Wystawa wyjaśnia też działanie elektrowni szczytowo-przepompowych oraz przepływowych. Z kolei genialna w swojej prostocie śruba Archimedesa swego czasu poskutkowała rewolucją w pradawnej uprawie roli i wykorzystaniu zasobów przyrody.

Przy okazji grupowego wejścia do Centrum Nauki Experyment warto skorzystać z obsługi edukatora, który przystępnie wyjaśnia nawet najbardziej skomplikowane tematy naukowe i wciąga widza w eksperymentowanie i samodzielne dociekania przy kolejnych stanowiskach wystawy.

Centrum Nauki Experyment zaprasza…

Powodów do odwiedzin w opisywanej placówce nie brakuje, a przecież dochodzi jeszcze jej wielowątkowa działalność w temacie zajęć i lekcji edukacyjnych adresowanych do różnych grup wiekowych.

W szerokiej gamie propozycji warto zwrócić uwagę na programy rodzinne: Akademia Experymentu, Warsztaty Rodzinne, Experymenciaki, czy też wielce ciekawe ScienceCom.

W programach adresowanych do nauczycieli między innymi bloki edukacyjne: „Warto się szkolić”, „Expert Experymentu”, „Ambasador Experymentu” i konferencja „Edukacja w Akcji”.

Placówka ponadto proponuje zajęcia dla dorosłych i seniorów – między innymi „Science Cafe” i „Ciekawi Świata”.

Centrum Nauki Experyment uczestniczy też w wydarzeniach organizowanych przez lokalny samorząd, a takich nie brakuje. Zatem obecność podczas Gdynia Design Days, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Open’er czy też LOTOS Gdynia Aerobaltic.

Organizatorem działalności Centrum Nauki Experyment jest Gmina Miasta Gdyni.

INFORMACJE
Centrum Nauki EXPERYMENT;
al. Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia;
experyment.gdynia.pl
Galeria Centrum Nauki Experyment w Gdyni - fotografie