Imprezy

61. Bieg Westerplatte

InfoGdansk
7 września, 2023
Zdjęcie: 61. Bieg Westerplatte. Źródło: Gdański Ośrodek Sportu.

Już za kilkanaście dni odbędzie się 61. edycja Biegu Westerplatte, która zgromadzi kilka tysięcy biegaczy i po raz kolejny podkreśli znaczenie miesiąca września w polskiej historii.

Trasa biegu rozpocznie się w sąsiedztwie Pomnika Obrońców Wybrzeża i zakończy w pobliżu Europejskiego Centrum Solidarności. Długość trasy wynosi 10 kilometrów.

61. Bieg Westerplatte – informacje

Organizatorem biegowej imprezy jest Gdański Ośrodek Sportu. Zgłoszenie udziału pod poniższym linkiem:

https://biegwesterplatte.pl/

Na stronie organizatora znaleźć można inne przydatne informacje, dotyczące między innymi warunków uczestnictwa, procedury zgłoszenia oraz trasy biegu. Można też skorzystać z rozpisanych treningów biegowych przygotowanych przez portal MagazynBieganie.pl.

Zatem 17 września 2023 roku przestrzeń między Westerplatte a Stocznią Gdańską wypełni energia i dynamika uczestniczących w biegu sportowców.

Dlaczego Bieg Westerplatte jest taki ważny?

Pierwsza edycja tej sportowej imprezy odbyła się w 1962 roku. Z tego powodu Bieg Westerplatte jest jednym z najstarszych biegów ulicznych w Polsce. Czy najstarszym? Tak twierdzi wiele lokalnych mediów, ale przecież dwa lata wcześniej (1960 rok) sportowcy-amatorzy przebiegli przez ulice Sieradza i przypomnieli w ten sposób o znaczeniu odbudowy stolicy. Bez wątpienia jednak gdański bieg jest jedną z najstarszych takich imprez w Polsce.

Inicjatorem zawodów był Jerzy Gebert, który jako wieloletni reporter Radia Gdańsk przez cale dziesięciolecia był kojarzony ze sportem w trójmiejskim wydaniu.

Do 2007 roku coroczna impreza odbywała się pod nazwą Międzynarodowy Bieg Uliczny Szlakiem Obrońców Wybrzeża’39 i jak nazwa wskazuje – zawody upamiętniały polskich żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy we wrześniu 1939 roku stawili opór niemieckiej agresji.

Zobacz też – Jakie są korzyści z wykorzystania toreb reklamowych w marketingu

Na przestrzeni lat zmieniały się dystans i trasa biegu.

Imprezę zauważyły też socjalistyczne media, aczkolwiek przedwojenne wątki gdańskiej i pomorskiej historii raczej władzy ludowej nie pasowały.

XIX Bieg Uliczny Szlakiem Obrońców Wybrzeża – relacja prasowa w Dzienniku Bałtyckim.

W tym roku odbędzie się 61 edycja biegowej imprezy. Obecnie uczestnicy podkreślają różne motywacje i powody uczestnictwa. Pan Janusz Aszyk po raz pierwszy pobiegł w 1966 roku i jak wspomina – jego premierowy udział został poprzedzony oprowadzaniem po Westerplatte przez żyjących obrońców Polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Trasa biegu rozpoczyna się na półwyspie Westerplatte i kończy w pobliżu Stoczni Gdańskiej. Biegacze połączą więc dwie przestrzenie antytotalitarnego oporu – przeciw hitlerowskiej i sowieckiej ideologii.
Inni uczestnicy podkreślają ducha szlachetnej rywalizacji oraz integrację z lokalną społecznością.

Zobacz też – Jak przebiega leczenie ostrogi piętowej? Co pomaga na to schorzenie?

Bieg Westerplatte rzeczywiście przyciąga uwagę. Biegacze-weterani w tej biegowej imprezie wzięli udział aż kilkadziesiąt razy!

INFORMACJE
61. Bieg Westerplatte
Początek – przy Pomniku Obrońców Wybrzeża;
Zakończenie – przy Europejskim Centrum Solidarności;
17 września 2023 r.
Bieg rozpocznie się o godz. 10.10