Muzea

Piwnice romańskie

InfoGdansk
Marzec 18, 2016
Podziel się
Piwnice romańskie - ich odkrycie było sensacją archeologiczną...
Zdjęcie: Piwnice romańskie - ich odkrycie było sensacją archeologiczną...

Odnalezienie romańskich piwnic było szeroko komentowane w archeologicznym środowisku całej Polski. Nie zrealizowano na szczęście pomysłu zasypania znaleziska, dzięki wygospodarowaniu dodatkowych funduszy przystąpiono do  adaptacji podziemnych wnętrz na cele muzealne.

Uratowany refektarz jest obiektem o kapitalnym znaczeniu, to najstarsze gdańskie wnętrze, pamiętające czasy pomorskich książąt i pierwszych dominikańskich zakonników.

Wystawy

W zabytkowym refektarzu prezentowane są eksponaty znalezione podczas prowadzonych tu wykopalisk, m.in. romańskie detale architektoniczne. Przy użyciu technik multimedialnych odtworzono przypuszczalny wygląd tzw. Kępy Dominikańskiej z czasów pierwszych osadników. Ciekawie prezentuje się dominikański kościół z klasztorem na tle XIII-wiecznego Gdańska. Zatem sporo atrakcji dla miłośników historii nadmotławskiego miasta, mimo stosunkowo niewielkiej powierzchni spore walory edukacyjne.

Dane kontaktowe

Pl. Dominikański 1
80-844 Gdańsk
tel. 508 816 502
e-mail: piwnicaromanska@archeologia.pl

InfoGdansk
InfoGdansk – portal gdański z nawiązaniami do historii i turystycznych atrakcji regionu. To przedłużenie przewodnickiej aktywności gdansktur.pl