Informacje

Wystawa „Tczew – zapamiętani i znani”

InfoGdansk
4 czerwca, 2020
Zdjęcie: Wystawa Tczew – zapamiętani i znani.

Plenerowa wystawa od kilku już lat przyciąga uwagę i zaskakuje osobowymi odniesieniemi do historii Tczewa. Jej plansze zobaczyć można przy Bulwarze Nadwiślańskim im. ks. Sambora II, a tematyka dotyczy znanych osobistości związanych z tym bardzo ciekawym miastem.

Wybitni mieszkańcy Tczewa i okolic

Niektóre z tych osób pochodziły z Tczewa i potem w dalekim świecie zaskakiwały swoimi talentami i umiejętnościami.

Przykładem Johann Reinhold Forster, który urodził się w Tczewie pod koniec 1729 roku i przez pewien czas udzielał jako luterański pastor w położonym bliżej Gdańska Mokrym Dworze. Jako wybitny naukowiec został zaproszony w elitarne szeregi londyńskiego Royal Society i wkrótce potem wziął udział w wyprawie Jamesa Cooka (1772-1775) dookoła świata! Po jej zakończeniu niemal wszystko zaprzepaścił swoim wyjątkowo ciężkim charakterem…

Refleksem wykazał się za to jego syn Johann George, który również wziął udział we wspomnianej wyprawie, a potem opublikował „A Voyage round the World in His Britannic Majesty’s Sloop Resolution…”. Ten nieoficjalny raport z podróży stał się wydawniczą sensacją, komentowaną w naukowych kręgach całej Europy.

Dla wielu postaci Tczew stał się przystanią na całe ciekawe i twórcze życie. Taką osobą na przykład pan Roman Landowski – ten poeta, prozaik, publicysta i regionalista kociewski w 2003 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tczewa.

Wyjątkowa historia wpisuje się w wojenne losy Kazimierza Piechowskiego. Jako więzień obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau nie poddał się i wraz z kompanami niedoli rozpoczął przygotowania do ucieczki. 20 czerwca 1942 w skradzionych mundurach i w „pożyczonym” samochodzie Steyr 220 przejechali przez obozowy punkt kontrolny – tak rozegrała się jedna z najbardziej brawurowych i spektakularnych ucieczek z tego największego niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Pan Kazimierz Piechowski mieszkał w okresie międzywojennym w Tczewie, gdzie udzielał się jako działacz Związku Harcerstwa Polskiego.

Wystawa pokazuje więc historyczne bogactwo Tczewa i niezwykłą siłę oddziaływania tego miasta.

Na planszach ciekawie przedstawienie następujących postaci:

Teresa Budzisz-Krzyżanowska;
Grzegorz Ciechowski;
Prof. Kazimierz Denek;
Georg Adam Forster;
Johann Reinhold Forster;
Antoni Garnuszewski;
Prof. Zbigniew Garnuszewski;
Wiktor Jagalski;
Prof. Ryszard Karczykowski;
Prof. Grzegorz Kołodko;
Zbigniew Korpolewski;
Józef Kruża;
Magdalena Kubicka-Netka;
Jan Kubicki;
Jerzy Kubicki;
Jarosław Kukowski;
Roman Landowski;
Bogdan Lesiński;
Leonard Lesiński;
Wojciech Lesiński;
Anna Łajming;
Prof. Włodzimierz Łajming;
Ks. prof. Janusz Pasierb;
Kazimierz Piechowski;
Romek Puchowski;
Edmund Raduński;
Sambor II;
Robert Turło;
Adam Wendt;
dr Kazimierz Zimny.

Miejsce prezentacji wystawy zostało bardzo dobrze wybrane, w pobliżu obleganego przez spacerowiczów Bulwaru Nadwiślańskiego, na wysokości ulicy Żeglarskiej.