Muzeum Gdańska zaprasza na wystawę w Ratuszu Głównego Miasta – prezentację twórczości Olgi Boznańskiej, jednej z najwybitniejszych polskich artystek z przełomu XIX i XX wieku.
Wystawę oglądać można do 16 maja 2024 roku, a jej formułę poszerzy wiele dodatkowych zajęć i inicjatyw.
Malarstwo Olgi Boznańskiej na wystawie w Ratuszu Głównego Miasta
Wernisaż wystawy przyciągnął tłumy zainteresowanych twórczością tej odważnej i nietuzinkowej artystki. W otwierającym wystawę spotkaniu udział między innymi wzięli wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak, dyrektor Muzeum Gdańska prof. Waldemar Ossowski oraz kuratorka wystawy – pani Urszula Kozakowska z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Na wystawie zobaczyć więc można około 50 prac użyczonych przez Muzeum Narodowe w Krakowie. W tym wyjątkowo rozbudowanym zestawie uwagę przyciągają portrety z różnych okresów twórczości artystki, w tym przejmujące autoportrety, przedstawienia dzieci i osób bliskich wybitnej malarce.
Jeden z obrazów przedstawia Henryka Sienkiewicza, wybitnego pisarza i laureata literackiej Nagrody Nobla.
Do tego dzieła z przedstawieniem martwej natury, widoków i pejzaży. Od prezentowanych w trzech ratuszowych salach obrazów dosłownie trudno oderwać oczy.
W osobnych gablotach zobaczyć można pamiątki związane z życiem i twórczością Olgi Boznańskiej: palety, pędzle i niezaschnięte farby, które nadal nadają się do artystycznego wykorzystania!
Tematykę wystawy warto śledzić zwłaszcza w lutym, bo w tym miesiącu odbędzie się cykl oprowadzań kuratorskich i spotkań z wybitnymi znawcami twórczości tej znakomitej artystki.
Wybitny dorobek Olgi Boznańskiej
Olga Boznańska przeszła do historii jako prekursorka zaangażowania kobiet w niełatwym świecie sztuki, a swoją wybitną twórczością przyciągnęła uwagę krytyków i odbiorców z całego świata. Olga Boznańska (1865-1940) urodziła się w rodzinie polsko-francuskiej, pierwszych lekcji rysunku udzielała jej matka Eugenia Mondan.
Artystyczną edukację mogła kontynuować tylko w trybie prywatnym, umiejętności rozwijała więc pod opieką Kazimierza Pochwalskiego i Józefa Siedleckiego. Wkrótce przerosła talentem swoich utytułowanych nauczycieli.
Artystycznej dojrzałości nabyła podczas studiów w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w 1898 roku zamieszkała na stale w Paryżu, gdzie zdobyła uznanie swoimi arcydziełami portretowej sztuki.
Zobacz też – Sprawa rozwodowa w toku a zasady dziedziczenia
Jej portrety cechuje wyzwolenie od sztywnych konwencji gatunkowych. Namalowany przez Olgę Boznańską „Portret panny Dygat” zdobi kolekcję Muzeum Orsay , a „Portret mężczyzny w różowej koszuli” trafił do Telfair Museum w Savannah w USA. W The Polish Museum w Chicago zobaczyć można jej portret „Madame Paris”.
To tylko niewielki wycinek, obrazy Olgi Boznańskiej wzbogacają kolekcje największych miast i muzeów na całym świecie, a na aukcjach jej dzieła wyceniane są na setki tysięcy złotych.
Zatem powodów do odwiedzin w Muzeum Gdańska nie brakuje. Opisywana wystawa jest pierwszą prezentacją dorobku Olgi Boznańskiej w Gdańsku. Kilkanaście lat temu (2006 rok) jej twórczość w ramach wystawy „Boznańska nieznana” przedstawiła Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie.
Wystawa „Olga Boznańska. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”;
Muzeum Gdańska – Ratusz Głównego Miasta;
Długa 46, 80-831 Gdańsk;
Wystawa dostępna od środy do niedzieli w godzinach otwarcia muzeum;
Wystawa do 16 maja 2024 r.