Artykuły

Jakie atrakcje w Gdańsku warto odwiedzić?

InfoGdansk
6 lutego, 2023
Zdjęcie: Gdański Żuraw - największy dźwig portowy w średniowiecznej Europie!

Zastanawiasz się nad ciekawym pomysłem na weekendowy wyjazd? Możliwości nie brakuje, szczególnie ciekawym pomysłem może być wycieczka do Gdańska – miasta o przeszło tysiącletniej historii, obfitującego przy tym w liczne turystyczne atrakcje. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Zabytki w Gdańsku – spotkania z historią

Miasto Gdańsk łatwo w historii nie miało. Atrakcyjnie położone, jako „okno na świat” dla sporej części Europy zawsze przyciągało uwagę potężnych władców i stanowiło ważną kartę w nie zawsze czystych politycznych dążeniach i rozgrywkach. Stąd dziejowe zawirowania, wojenne katastrofy i zniszczenia, pomimo których Gdańsk nadal zadziwia nagromadzeniem niezwykłych zabytków z dawnych stuleci.

Największe skupisko tych pomników historii zobaczyć można w przestrzeni Głównego Miasta, które jako dzielnica kupiecka odgrywało wiodącą rolę w gdańskich dziejach.

Monumentalny kościół Mariacki był budowany etapami przez 159 lat, w jego wnętrzach może zmieścić się ponad 20 tys. osób, a świątynia uznawana jest za największy ceglany kościół na świecie! W przestronnym gotyckim wnętrzu zobaczyć można między innymi monumentalny Zegar Astronomiczny z końca XV wieku, nasuwający skojarzenie z Witem Stwoszem ołtarz główny, czy też posąg Pięknej Madonny – najcenniejszej rzeźby średniowiecznej w Polsce. Wizytę można podsumować wspinaczką na kościelną wieżę. nagrodą za niewątpliwy trud (do przejścia 409 schodów) będzie rozległa panorama Trójmiasta podkreślona szeroko rozlanym Bałtykiem.

Więcej na temat wyjazdów weekendowych – https://wyjazdy-weekendowe.pl

W pobliżu świątyni znajduje się perła dawnej architektury i urbanistyki. Mowa o ulicy Mariackiej, która według wielu opinii jest najbardziej uroczym zakątkiem Gdańska. Wzdłuż całej ulicy działają sklepy i warsztaty bursztynowe, do wnętrz których zapraszają szerokie tarasy-przedproża z groźnie nastroszonymi gargulcami. Przestrzeń ulicy podkreślona bryłą kościoła Mariackiego – ten widok zapada w pamięć na długie lata.

Uliczka prowadzi do rzeki Motławy, która odgrywała ważną rolę w działaniu portu gdańskiego. Wzrok przyciąga sylwetka Żurawia – największego dźwigu portowego w średniowiecznej Europie! Wspomniany zabytek od dawna stanowi stały motyw związanych z Gdańskiem obrazów i pocztówek, zdobi też karty szkolnych podręczników.

W wędrówce przez gdańskie uliczki i zakamarki trzeba koniecznie uwzględnić przejście przez Trakt Królewski. Nazwa obejmuje dwie następujące po sobie ulice Długą i Długi Targ, przy których zobaczyć można kolejne doskonale kojarzone zabytki miasta: Fontannę Neptuna, Dwór Artusa, Ratusz Głównego Miasta i Złotą Kamienicę.

Nieco dale znajduje się kościół św. Brygidy, w którym od dłuższego czasu powstaje Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny. Natomiast w Katedrze Oliwskiej zadziwia monumentalny instrument organowy z przełomu XVIII i XIX wieku, którego brzmienie wspaniale koresponduje z gotyckim wnętrzem pocysterskiej świątyni.

Gdańskie muzea

Z muzealnych propozycji skorzystać można podczas słabszej pogody, albo i bez zważania na warunki panujące na zewnątrz , wizyta w gdańskich muzeach stanowi przecież pogłębioną wędrówkę przez wątki i meandry historii miasta.

Jednego weekendu na gdańskie muzea nie wystarczy, ale weekendowe wizyty w Gdańsku można przecież powtarzać.

Wystawa w Muzeum II Wojny Światowej porusza tematykę wyjątkowo trudną i w emocjonalny sposób skłania do refleksji nad historią i moralną kondycją jej głównych twórców i uczestników.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Powojenne rozstrzygnięcia pozbawiły Polskę suwerenności, o dążeniach do niezależności pasjonująco opowiada wystawa stała w Europejskim Centrum Solidarności.

Natomiast Muzeum Narodowe proponuje fascynującą wędrówkę w dawne stulecia gdańskiej historii. W budynku przy ul. Toruńskiej zobaczyć na przykład można „Sąd Ostateczny” – jeden z najcenniejszych obrazów na świecie.

Działalność Muzeum Gdańska dotyczy wielu zróżnicowanych wątków lokalnej historii, w skład tej muzealnej instytucji wchodzi aż 10 oddziałów – między innymi Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa i Muzeum Bursztynu. Zobaczyć więc można przepiękny wystrój ratuszowej Wielkiej Sali Rady, największy w Europie nowożytny piec kaflowy znajdujący się w Dworze Artusa, a w Wielkim Młynie największą bryłę bursztynu na świecie.

Turystów zaprasza też Narodowe Muzeum Morskie z wystawą w zabytkowych spichlerzach, statkiem „Sołdkiem” oraz ciekawymi atrakcjami w Ośrodku Kultury Morskiej.

Atrakcje w Gdańsku – propozycje dla dzieci

Rodziny z młodszymi pociechami też znajdą w Gdańsku coś dla siebie.

Warto odwiedzić Hevelianum, czyli działającą w przestrzeni Góry Gradowej ciekawą placówkę edukacyjną. Multimedialne wystawy dotyczą kluczowych zagadnień naukowych, a dzięki nowoczesnej aranżacji tematyka zaprezentowana jest w bardzo przystępny i wciągający sposób. Dodatkową atrakcję stanowią piękne panoramiczne ujęcia Gdańska, z wysokości kilkudziesięciu metrów historyczna część miasta prezentuje się bardzo malowniczo i ciekawie.

Niewątpliwą atrakcją jest również gdańskie ZOO, które uznawane jest za najbardziej malowniczo zlokalizowany ogród zoologiczny w Polsce. Na rozległym obszarze znajduje się największa lwiarnia w Europie, żyrafiarnia i tętniąca życiem małpiarnia. Dzieciom podobają się też surykatki, uwagę przyciągają dostojne słonie. W tym miejscu spędzić można cały dzień.

I na koniec ponownie widokowe wrażenia. Warto przejechać się kołem widokowym AmberSky, z wysokości ponad 50 metrów doskonale widać historyczne obszary Gdańska oraz tak ważne dla miasta tereny portowo-stoczniowe. Działające na wyspie Ołowianka koło cieszy się wielkim zainteresowaniem dorosłych oraz najmłodszych zwiedzających.

Widokową przejażdżkę można połączyć z wizytą w niedaleko położonym Ośrodku Kultury Morskiej. W placówce działa interaktywna wystawa, która przybliża dzieciom różne wątki i aspekty skomplikowanej gospodarki morskiej. Największym zainteresowaniem cieszy się spory basen z możliwością samodzielnego kierowania ruchem statków!

Przyrodnicze atrakcje Gdańska

Potrzebny odpoczynek od miejskiego zgiełku i hałasu? Też nie ma problemu, w Gdańsku zacisznych i atrakcyjnych przyrodniczo zakątków przecież nie brakuje.

Taki odpoczynek oferuje na przykład przestrzeń Wyspy Sobieszewskiej, w której funkcjonują dwa interesujące rezerwaty przyrody. Rezerwat „Ptasi Raj” stanowi ostoję wielu cennych gatunków ptaków, a z chronionej przestrzeni rezerwatu „Mewia Łacha” chętnie korzystają bałtyckie foki. Na obszarze rezerwatu obserwowano stada liczące po kilkaset osobników!

Walorem wspomnianej wyspy są też ciche i szerokie plaże, jakże inne od zatłoczonych kąpielisk położonych bliżej miejskiego centrum.

Warto też odwiedzić gdańskie parki, historia niektórych z nich liczy kilka stuleci. Takim obszarem jest na przykład Park Oliwski, który skomponowany został z malowniczych części francuskiej, angielskiej i od niedawna japońskiej.

Atrakcji jest rzeczywiście sporo i z pewnością nie da się ich objąć w trakcie jednego weekendowego pobytu. Warto więc weekendowe wypady do Gdańska powtarzać i za każdym razem odkrywać miasto od innej strony i perspektywy.