Wystawa w Muzeum Sopotu stanowi ciekawą i udaną próbę odtworzenia wnętrz sypialnych z początku XX wieku. Muzealna placówka działa w budynku willowym zbudowanym dla Ernsta Augusta Claaszena, bogatego kupca i wpływowego do czasu lokalnego potentata.
W tej pięknej rezydencji funkcjonowały aż cztery sypialnie: małżeńska, syna Arthura oraz dwóch córek.
Wystawa o spaniu w Muzeum Sopotu
W zbiorach placówki sporo fotografii wnętrz muzealnego budynku, ale tylko na jednej zobaczyć można sypialnię dziewczęcą. Dlatego pozostałe aranżacje pokazują sypialnianą przestrzeń bogatych mieszczan z początku XX stulecia.
W kolejnych sypialniach udało się wyeksponować kluczowe znaczenie wszelkiego rodzaju mebli. Wśród eksponatów podwójne łoże małżeńskie Claaszenów i imponujące szafy ubraniowe. Do tego biurka, fotele, podnóżki, szafki nocne i fantazyjnie zdobione parawany. Ciekawym meblem jest tzw. niciak, czyli ozdobny stolik z otwieranym blatem i ukrytymi wewnątrz przegródkami na nici, guziki i inne akcesoria niezbędne do szycia.
W dobrze wyposażonej sypialni nie mogło też zabraknąć nożyczek do przycinania wąsów i brody, obcinarek do cygar, haczyków do gorsetów, sprzączek do zapinania butów i wielu innych kunsztownie wykonanych i stylizowanych drobiazgów.
Przestrzeń sypialni służyła też szerzej pojętej rekreacji, dlatego na wyposażeniu również książki, fajki oraz karafki na wodę i mocniejsze trunki.
W tak urządzonych wnętrzach funkcjonował cały mieszczański wszechświat z rozbudowanym ceremoniałem, nastrojem elitarności i powagi…
Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą z Muzeum Sopotu, Muzeum Okręgowego w Koninie, Muzeum Ziemi Puckiej oraz prywatnych zbiorów pana Andrzeja Sasa-Jaworskiego.
Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. Rekonstrukcja sypialni z początku XX wieku.
Wystawa w Muzeum Sopotu
ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8, 81-701 Sopot
muzeumsopotu.pl
Wystawa do 15 kwietnia 2018 r.