Imprezy

Wykład „Kto został pochowany w kościele św. Jana?”

InfoGdansk
23 października, 2024

Od dłuższego już czasu w gdańskim kościele św. Jana odbywają się prelekcje z cyklu „Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką”.

Podczas wykładów prelegenci omawiają interesujące wątki związane z dziejami tej gdańskiej świątyni.

Wykład w kościele św. Jana

Kolejny wykład z tego cyklu odbędzie się we wtorek 29 października i będzie dotyczyć zasłużonych osób pochowanych w świętojańskim kościele.

Przez wiele stuleci kościoły służyły jako cmentarze – miejsca wiecznego spoczynku szczególnie zasłużonych i również odpowiednio zamożnych mieszkańców miasta. O tych dawnych funkcjach przypominają kolekcje płyt nagrobnych z kościołów Świętej Trójcy, świątyni Mariackiej i innych.

Wiele zacnych i wybitnych osobistości pochowano również w gdańskim kościele św. Jana, który po wieloletniej odbudowie funkcjonuje jako centrum kultury i przyciąga frekwencję ciekawą i wysokiego poziomu działalnością artystyczną.
O pochowanych w świątyni gdańszczanach opowie Ewa Jasińska, prelegentka związana jest z Nadbałtyckim Centrum Kultury, aktywnie też udziela się wymagającej wielu umiejętności branży przewodnickiej.

Wykład odbędzie się w kościele św. Jana w dniu 29 października o godz. 18.00.

Kto został pochowany w kościele św. Jana?

Prelegentka opowie o wielu ciekawych postaciach, w tym miejscu wspominamy o dwóch pochowanych w kościele osobach wybitnie zasłużonych w XVII-wiecznych dziejach Gdańska.

Nathanael Schröder (1638-1674) ukończył gdańskie Gimnazjum Akademickie i wkrótce potem ruszył w edukacyjną podróż przez wiele krajów Europy. Opisywany gdańszczanin studiował w Królewcu, Kopenhadze i Lejdzie. Po wizycie w Anglii kontynuował edukację w Heidelbergu. Z wielkim zaangażowaniem zwiedzał miasta i uniwersytety we Włoszech, gdzie z łatwością nawiązywał liczne kontakty i znajomości. W 1665 roku został wybrany prorektorem wydziału prawa uniwersytetu w Padwie. Wkrótce potem otrzymał tytuł Złotego Rycerza, czyli Kawalera Orderu św. Marka. Stąd w jego okazałym grobowcu wielki lew, przypominający o weneckich zaszczytach wybitnego gdańszczanina. .
Po powrocie do Gdańska Nathanael Schröder zajmował się rytownictwem i grafiką, zachowane dzieła potwierdzają nietuzinkowe zdolności tego artysty-podróżnika.

Zobacz też – Etapy wykończenia domu. Od surowego stanu po idealne wnętrze

W kościele św. Jana został też pochowany Zachariasz Zappio, który jako obrotny kupiec przebojem wdarł się w szeregi finansowych elit gdańskich. Mieszczanin zadziwiał też filantropijnym nastawieniem i zaangażowaniem.
W swojej letniej rezydencji z rozmachem podjął króla Jana III Sobieskiego z małżonką Marysieńką, monarsza para zachwycała się między innymi otaczającym dwór założeniem parkowym.

Zobacz więcej – Dwór w Królewskiej Dolinie

Dzięki zaangażowaniu Zachariasza Zappio powstała parafialna fundacja na rzecz ubogich, a w kościele św. Jana pojawiło się wiele znakomitych dzieł sakralnej sztuki. Z jego testamentowych zapisów sfinansowano też kościelną bibliotekę.

Kościół św. Jana – skarbnica sakralnej sztuki

Powojenna odbudowa tego kościoła z różnych przyczyn trwała aż kilkadziesiąt lat, ale po jej zakończeniu świątynia stała się ważnym miejskiej w kulturalnej przestrzeni Gdańska. Decyduje o tym wypisana w gotyckie wnętrze aktywność artystyczna oraz nagromadzenie bezcennych dzieł sztuki.

W kościele św. Jana zobaczyć można największy kamienny ołtarz w Polsce, przepełnione rodzicielskim smutkiem epitafium Aldegundy Zappio, chrzcielnicę z XVII wieku i wiele innych cennych zabytków gdańskiej przeszłości….
Kościół nadal pełni funkcje sakralne i stanowi świątynię Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej.

INFORMACJE
Wykład „Kto został pochowany w kościele św. Jana?”;
Centrum św. Jana;
ul. Świętojańska 50, 80-840 Gdańsk;
29 października 2024 r., godz. 18.00;
Wstęp wolny.