Muzea

Wirtualny Skansen Wraków

InfoGdansk
12 maja, 2017

Projekt powstał z inicjatywy Narodowego Muzeum Morskiego i jest swego rodzaju podsumowaniem wybitnego dorobku tej placówki z dziedziny archeologii podwodnej. Wraki bałtyckiego dna były badane i dokumentowane przy użyciu tzw. fotogrametrii, metoda została zastosowana w polskich badaniach podwodnych w latach 80-tych ubiegłego stulecia i była potem systematycznie rozwijana i unowocześniana.

Wirtualny skansen prezentuje wraki statków przebadane metodami fotogrametrii podwodnej 3D i daje możliwość przeglądania zdjęć, modeli 3D i szczegółowych opisów.
W tych prezentacjach wielkie walory poznawcze, wraki widoczne lepiej niż w rzeczywistości, bo bałtyckie wody są mętne i mało przejrzyste.

To jedyna taka placówka w Polsce

To pierwszy taki projekt w Polsce, metody tego modelowania są wykorzystywana przez zaledwie dwie placówki na świecie, oprócz gdańskiego muzeum również przez Texas AM University, zatem w Wirtualnym Skansenie Wraków potężna dawka nowoczesności i innowacyjności.

W zasobach platformy prezentacja m. in. statków:

Loreley – pozostałości po statku handlowym typu bark, który zatonął w listopadzie  1887 roku;

De Jonge Seerp – wrak fryzyjskiego kofa, jednostka zatonęła w akwenie Zatoki Gdańskiej w 1791 roku;

Głazik – wrak niewielkiej jednostki z XIX wieku wykorzystywanej do transportu kamieni;

Solen – absolutna gratka, to szwedzki okręt zatopiony w słynnej bitwie pod Oliwą w dniu 28 listopada 1627 roku.

Projekt powstał pod czynnym nadzorem naukowym dr. Tomasza Bednarza, pod jego okiem ekipy nurków wykonały kilkadziesiąt tysięcy podwodnych fotografii, potem zdjęcia były cyfrowo obrabiane i łączone w koncepcyjną całość.

Zobacz też – Mobilny serwis opon w Gdańsku – rewolucja w wymianie i naprawie opon

Wirtualny Skansen Wraków został w 2015 roku nominowany do nagrody Travelery polskiego wydania National Geographic  w kategorii  naukowe odkrycie roku. Zatem projekt został zauważony w podróżniczo-naukowej przestrzeni, dobrze się też wpisał w proces unowocześniania Narodowego Muzeum Morskiego.

INFORMACJE
Wirtualny Skansen Wraków
Projekt Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
www.wsw.nmm.pl