Rozmaitości

Transport samochodów na lawecie – wszystko, co musisz o tym wiedzieć

InfoGdansk
11 kwietnia, 2023

Nawet najdokładniej sprawdzony i z pozoru bezpieczny samochód nie jest nam w stanie zapewnić tego, że w trakcie jazdy nie wydarzy się nic nieoczekiwanego. Wszelkiej maści awarie oraz usterki to chleb powszedni niemal każdego kierowcy i musimy być na nie, chcąc nie chcąc, przygotowani. W takich sytuacjach nieoceniona okazuje się laweta i tym samym pomoc w odpowiednim transporcie naszego samochodu. Co powinniśmy zatem wiedzieć o lawecie? 

Czym jest laweta? 

Ogólnie rzecz biorąc, laweta umożliwia transport innego niesprawnego pojazdu. Może być nią inny samochód, bądź też przyczepa, która pomoże nam przemieścić niesprawny pojazd z miejsca na miejsce, tak, żeby nie tamował ruchu drogowego. W ten sposób możemy go od razu odstawić np. do naprawy do mechanika. Transport samochodów w Częstochowie, transport Warszawa czy transport Kraków – nie ważne, gdzie zdarzy się wypadek, w zasadzie w każdym mieście możesz skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy 

Co ciekawe, laweta pomoże nam przemieścić nie tylko samochód osobowy, ale również samochody ciężarowe, maszyny rolnicze, przyczepy campingowe, a nawet ciężkie urządzenia budowlane. 

Samodzielne korzystanie z lawety – jakie wymagania należy spełnić? 

Na samym początku należy wspomnieć, że laweta musi mieć wszystkie wymagane pozwolenia dopuszczające ją do ruchu drogowego. Wskazuje się przy tym, że całkowita masa prawidłowo umieszczonej lawety nie powinna przekraczać masy pojazdu, który jest w ten sposób transportowany, a sama laweta powinna być odpowiednio oznakowana, żeby uczestnicy ruchu drogowego mogli ją bez problemu zauważyć.  

Dodatkowo należy mieć na względzie fakt, że jeżeli masa całkowita lawety przekracza 3,5 tony, posiadanie prawa jazdy kategorii B będzie niewystarczające. W takiej sytuacji samodzielne korzystanie z lawet nie będzie możliwe, więc będziesz musiał zgłosić się do specjalistów. 

Czy warto samodzielnie holować auto? 

Jeżeli nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji samodzielnie holować auta, a nie mamy pewności, czy jesteśmy w stanie zrobić to dobrze, a przede wszystkim bezpiecznie/ W takiej sytuacji zdecydowanie najrozsądniejszą opcją będzie wynajęcie fachowców, którzy zrobią to za nas. Holując samochód, należy wziąć pod uwagę naprawdę wiele czynników, a z pozoru mały błąd może zaważyć na zdrowiu, a nawet życiu innych uczestników ruchu drogowego. 

Poza tym firma, która zawodowo trudni się przewożeniem pojazdów, bierze na siebie całą odpowiedzialność w tym zakresie, dzięki czemu jesteśmy wolni od jakiejkolwiek odpowiedzialności finansowej za mogące powstać w ten sposób szkody. 

Ograniczenia prędkości podczas jazdy lawetą 

Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale warto w tym miejscu zaakcentować, że podczas jazdy lawetą obowiązują ograniczenia prędkości, a mianowicie: 

  • 70 km/h – w przypadku poruszania się drogami jednojezdniowymi, 
  • 80 km/h – w przypadku poruszania się autostradami, drogami ekspresowych oraz drogami dwujezdniowymi. 

Praktyczne wskazówki przy wjeżdżaniu na lawetę 

Względy bezpieczeństwa to jedno, ale trzeba mieć również świadomość, jak to wszystko wygląda od strony technicznej. Wjeżdżając na lawetę, należy zwrócić uwagę, żeby zrobić to osią, powyżej której znajduje się silnik. Z kolei 1/10 całkowitej łącznej wagi lawety oraz pojazdu powinna być umieszczona na haku. Jeżeli zaś chodzi o pasy mocujące oraz klamry, to te drugie muszą być oczywiście zamknięte, a najbezpieczniejszą opcją umieszczenia pasów mocujących jest zapięcie ich na wszystkich kołach, chociaż wystarczy, że uczynimy to jedynie na trzech. 

Materiał zewnętrzny.