Imprezy

Spotkanie z Hansem Vogelsem. Promocja książki Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939

InfoGdansk
14 października, 2023

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku obchodzi w 2023 r. dwudziestolecie działalności jako oddział Muzeum Gdańska. W jubileusz ten wpisuje się opublikowanie pierwszego tomu książki Hansa Vogelsa „Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939”, dzieła mającego charakter fundamentalny dla badań nie tylko nad polską służbą pocztową, ale i losami gdańskich Polaków w latach międzywojennych.

Hans Vogels i jego ujęcie Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku

Dzięki wieloletnim badaniom, Autorowi udało się dotrzeć do wielu nieznanych wcześniej materiałów, znajdujących się zarówno w archiwach polskich, jak i zagranicznych. Pozwoliły one spojrzeć na historię Poczty Polskiej w Gdańsku z zupełnie nowej perspektywy.

Hans Vogels – urodzony w 1965 r. w Eindhoven (Holandia). Historyk i ekonomista, ekspert Polskiego Związku Filatelistycznego, specjalizujący się w znakach pocztowych Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku (Port Gdańsk). Należy też do takich organizacji filatelistycznych, jak: Arbeitsgemeinschaft Danzig, Bundesarbeitsgemeinschaft Polen, Danzig Study Group UK, Filatelistische Contactgroep Oost Europa Filatelie. Członek zagraniczny Polskiej Akademii Filatelistyki. Autor ponad stu artykułów i opracowań o tematyce pocztowej.

Spotkanie z Hansem Vogelsem. Promocja książki Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939

Chociaż o Poczcie Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku napisano już wiele, to publikacja Hansa Vogelsa ma charakter pionierski. Żaden z dotychczasowych autorów nie przebadał aż tak dokładnie polskich i zagranicznych archiwów, nikt też nie przeanalizował gruntowanie funkcjonowania na tym terenie polskiej służby pocztowej. W efekcie otrzymaliśmy pracę o znaczeniu fundamentalnym, która – tego można być pewnym – stanowić będzie punkt odniesienia dla historyków, próbujących opisać dzieje Poczty Polskiej w Gdańsku.

Autor książki o Poczcie Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku nie jest z urodzenia ani Polakiem, ani Niemcem. To pozwoliło mu spojrzeć na opisywaną problematykę z pozycji neutralnych, bez oglądania się na narrację polską czy też niemiecką. Z tego też względu książka Hansa Vogelsa przypomina w sposobie prezentacji tematu prace znanego w Polsce Brytyjczyka Normana Daviesa czy Amerykanina Richarda M. Watta.

Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku według zagranicznych pisarzy

Zagraniczne zainteresowanie społecznością polską w Wolnym Mieście Gdańsku może tylko cieszyć. Zwłaszcza tak wielowątkowe i obiektywne próby przedstawienia tej skomplikowanej tematyki.

Hans Vogels nie jest pierwszym pisarzem zajmującym się tym zagadnieniem. Przebieg obrony Poczty Polskiej w literacki sposób przedstawił Günter Grass, niestety zawarty na kartach „Blaszanego Bębenka” opis wzbudził sporo kontrowersji i uraził rodziny obrońców oraz Polaków pamiętających przedwojenne miasto.

Ze zgoła odmiennym odbiorem spotkała się książka „Poczta Polska w Gdańsku. Dzieje pewnego niemieckiego zabójstwa sądowego”, w której niemiecki autor Dieter Schenk obiektywnie przedstawił przebieg obrony i kulisy popełnionego później niemieckiego mordu sądowego. Książka spotkała się z wielkim zainteresowaniem polskich i niemieckich czytelników i znacząco przyczyniła się do sądowej rehabilitacji polskich pocztowców. Taki wyrok wydał w 1995 roku Sąd Krajowy w Lubece.

Uczciwość i rzetelność Dietera Schenka została w nadmotławskim mieście doceniona, autor otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska i był też później do Gdańska wielokrotnie zapraszany..

Wielotomowe opracowanie Hansa Vogelsa stanowić więc będzie kolejną zagraniczną próbę podjęcia tego tematu, do tego najszerszą i najbardziej wielowątkową.

Przy okazji zachęcamy do wizyty w Muzeum Poczty Polskiej. Muzealna wystawa wartko opowiada o polskiej społeczności w Wolnym Mieście Gdańsku, a tematyka obrony pocztowej placówki ukazana jest w sposób niezwykle wzruszający i emocjonalny.

INFORMACJE
Spotkanie z Hansem Vogelsem. Promocja książki Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939;
Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47;
20 października (piątek), godz. 17:00;
Wstęp wolny