Zabytkową zabudową z okolic Jeziora Żarnowieckiego zainteresowano się ze względu na plany budowy elektrowni jądrowej. W 1982 roku opieką konserwatorską objęto XIX-wieczną zagrodę wiejską z Nadola, wykupioną przez Muzeum Ziemi Puckiej od rodziny Rutzów. Pięć lat później do skansenu zawitali pierwsi turyści.
Na obszarze tej niewielkiej placówki: chałupa mieszkalna, zabudowania i obiekty gospodarcze z m.in. wozownią, gołębnikiem, pasieką, wędzarnią i piecem chlebowym. Trzypokoleniowa chata stoi w głębi podwórza. W zabytkowej stodole wystawa poświęcona historii pszczelarstwa pomorskiego.
W budynkach autentyczne wyposażenie z przełomu XIX i XX wieku. Warto popatrzeć na wystawę maszyn rolniczych z tajemniczo brzmiącymi nazwami: przetrząsarka widłowa do siana, dołownik konny dwurzędowy, czy kopaczka do ziemniaków gwiazdowa. Wewnątrz również aranżacja wyszynku z ciekawymi i stanowczymi ostrzeżeniami, ich treść w poniższej galerii fotografii.
W skansenie organizowane są też imprezy plenerowe, na przykład Dzień Chleba i Miodu oraz Nadolski Festyn Folklorystyczny KRANCBAL W ofercie również plenerowe zajęcia interaktywne, których tematyka między innymi dotyczy obróbki zboża, od orki aż do wypieku chleba. Inne warsztaty przybliżają tematykę tkactwa ludowego na Kaszubach. Uczestnicy poznają proces powstania tkaniny od momentu pozyskania surowca aż do ostatecznego produktu. Efektem samodzielnej pracy są kolorowe pasiaki wykonane na ramkach tkackich.
Muzeum nie jest szczególnie rozległe, za to bardzo wygodne i ciekawe w zwiedzaniu. Warto wypożyczyć doskonale opracowany audioprzewodnik.
W pobliżu skansenu Jezioro Żarnowieckie – ciekawy akwen, przy którym zamierzano uruchomić pierwsza polską elektrownię jądrową. Interesującym miejscem również Nadole. W okresie międzywojennym wieś była polską enklawą pozbawioną lądowego połączenia z resztą ziem Rzeczypospolitej. O polskości tej okolicy zdecydowała patriotyczna i żarliwa działalność Augusta Konkola, który w 1938 roku odebrał w Nadolu z rąk prezydenta Ignacego Mościckiego tytuł honorowego wójta.
Ważnym wydarzeniem jest odpust św. Anny i związana z nim coroczna pielgrzymka na przystrojonych łodziach do żarnowieckiego kościoła.
Skansen działa w ramach Muzeum Ziemi Puckiej, warto odwiedzić pozostałe oddziały tej placówki: Szpitalik i Kamienicę Mieszczańską w Pucku oraz Hallerówkę we Władysławowie.
INFORMACJE
Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy
Oddział „Zagroda Gburska i Rybacka” – Skansen w Nadolu
ul. Bałtycka 2, 84-250 Nadole.