Wystawy

„Sea see…si si” – wystawa w Narodowym Muzeum Morskim

InfoGdansk
10 marca, 2022
Zdjęcie: „Sea see…si si” - wystawa w Narodowym Muzeum Morskim.

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku prezentowane są prace Jadwigi Sankowskiej-Raftopulos. Inspiracją wystawy „Sea see…si si” jest miłość artystki do związanej z morzem tematyki.

W muzealnych Spichlerzach na Ołowiance zobaczyć można piętnaście obrazów i siedem tkanin z prezentacją przyrody w marynistycznej oprawie.

Morze w twórczości Jadwigi Sankowskiej-Raftopulos

Główną tematykę prac stanowi pejzaż nadmorski. Artystka przez wiele lat mieszkała na gdańskich Stogach, gdzie od dzieciństwa poznawała uroki życia w sąsiedztwie popularnej plaży.

Miłość do morza jest we mnie zakorzeniona. Woda od zawsze mnie fascynowała. Toń morska potrafi przybierać nieprawdopodobne kolory; od granitu, bieli, granatu aż po czerń.
To uruchamia moją wyobraźnię i fantazję artystyczną, dlatego nie tworzę typowych realistycznych obrazów.mówi Jadwiga Sankowska-Raftopulos.

W pracach uznanej artystki dostrzec można nie tylko morski bezkres horyzontalny, ale także ujęcia widziane pod taflą wody – piaszczyste dno, ławice ryb, rafę koralową i wszystkie inne elementy składające się na bogactwo podwodnego świata. Morskie motywy uzupełniają stada mew i widoki Gdańska.

Prezentowane na wystawie obrazy powstały w trakcie ostatnich dwóch lat z wykorzystaniem technik malarstwa olejnego oraz akrylowego. Natomiast tkaniny wybrano z dwudziestoletniego dorobku opisywanej artystki.

Rozpiętość wątków tematycznych podejmowanych przez Jadwigę Sankowską-Raftopulos doskonale ilustrują tytuły jej prac: „Mewy”, „Przed regatami”, „Ryby kamuflarki”, „Pijany statek A. Rimbaud”, „Rafa” czy „Żywioł miodowy”.

Część prac pochodzi z kolekcji właścicieli prywatnych. Wystawa w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku prezentowana będzie do 03.05.2022 r.

Patronat medialny nad wystawą objęły: TVP Gdańsk, Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl.

Jadwiga Sankowska-Raftopulos – plastyka, spektakle teatralne i gra aktorska

Jadwiga Sankowska-Raftopulos tworzy prace z wykorzystaniem różnorodnych technik malarskich, pasteli i tkaniny.

W 1981 r. ukończyła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej. Od ponad dwudziestu lat należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Obok twórczości plastycznej zajmuje się także realizacją spektakli teatralnych i grą aktorską. Od lat występuje na deskach Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, ma za sobą również udział w przedstawieniach Teatru Telewizji i w słuchowiskach radiowych. Trójmiejska publiczność już od trzech dekad ma okazję poznawać twórczość plastyczną artystki, zarówno na wystawach indywidualnych, jak i zbiorowych.

Jadwiga Sankowska-Raftopulos została odznaczona brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2010 r. Jest również laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z 2016 r. i Medalu Prezydenta Miasta Gdańska z 2018 r.

W siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego warto też zobaczyć inne ekspozycje czasowe.
Wystawa „Do DNA” dotyczy ciekawych wątków podwodnej archeologii, natomiast „Truso. Legenda Bałtyku” interesująco opowiada o wielkiej osadzie handlowej działającej przeszło tysiąc lat temu na styku ziem bałtyjskich i słowiańskich.

INFORMACJE
„Sea see…si si” – wystawa w Narodowym Muzeum Morskim;
Spichlerze na Ołowiance;
Ołowianka 9-13, 80-751 Gdańsk;
Wystawa do 3 maja 2022 r.