Rozmaitości

Praca w Gdańsku – gdzie jej szukać i na jakie zawody warto stawiać?

InfoGdansk
10 sierpnia, 2023

Gdańsk to jedno z największych polskich miast, a zarazem ważne centrum gospodarcze, w którym znajdują się oddziały wielkich korporacji oraz siedziby wielu średnich i mniejszych firm. Lokalny rynek pracy jest na tyle rozbudowany, że zapewnia świetne warunki dla pracowników z niewielkim doświadczeniem. Gdzie szukać pracy w Gdańsku? Na jakie zawody warto postawić, żeby odnieść sukces w życiu zawodowym?

Jak wygląda rynek pracy w Gdańsku?

W czerwcu 2023 roku stopa bezrobocia w Gdańsku wynosiła 2,3 proc. To świetny wynik, znacznie lepszy od średniej dla całej Polski wynoszącej równo 5 proc. Oznacza to, że zdecydowana większość mieszkańców Gdańska gdzieś pracuje, a na rynku powinna być duża liczba wolnych wakatów.

Wszystko wskazuje na to, że dość optymistyczna prognoza Super Expressu się sprawdziła: https://www.se.pl/trojmiasto/jak-moze-wygladac-rynek-pracy-w-gdansku-w-2023-roku-aa-g1gt-5Rcd-QJt1.html. Negatywny wpływ kryzysu gospodarczego na gdański rynek pracy jest raczej niewielki, a w wielu zawodach wciąż występują duże niedobory doświadczonych specjalistów.

Branże deficytowe w Gdańsku – w jakich zawodach brakuje rąk do pracy?

Spójrzmy na wyniki Barometru Zawodów 2023 w Gdańsku. To coroczne badanie, które sprawdza, w jakich branżach występują niedobory lub nadwyżki rąk do pracy. Okazuje się, że w przypadku Gdańska najbardziej brakuje specjalistów IT, pracowników sektora budowlanego oraz służby zdrowia, a także nauczycieli. Gdańskie firmy chętnie zatrudniają lekarzy, pielęgniarki, magazynierów, elektromechaników, analityków systemów, programistów oraz wykwalifikowanych robotników budowlanych (np. betoniarzy, zbrojarzy, dekarzy, płytkarzy).

Jaka będzie przyszłość rynku pracy w Gdańsku?

Choć coraz częściej mówi się o trwającej recesji, to w Gdańsku jak na razie wciąż mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Czy tak będzie w przyszłości? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a wszystkie prognozy powinny uwzględniać ogólne trendy gospodarcze i zjawiska zachodzące na rynku pracy.

W niedalekiej przyszłości największym zainteresowaniem prawdopodobnie będą się cieszyły jedynie niektóre branże i stanowiska. Jakie? Pełną listę zawodów przyszłości przygotował Onet: https://wiadomosci.onet.pl/zawody-przyszlosci-oto-zawody-i-branze-w-ktorych-warto-pracowac-w-najblizszych-latach/11m3qsh. Numerem jeden są zdecydowanie specjaliści zajmujący się automatyzacją oraz rozwojem sztucznej inteligencji. Coraz więcej firm interesuje się tymi zagadnieniami, a ich właściwe wykorzystanie w działalności biznesowej niemal na pewno przełoży się na znaczącą redukcję kosztów.

Na pewno nie spadnie zainteresowanie dynamicznie rozwijającą się branżą IT, która wciąż potrzebuje dziesiątek tysięcy dobrze wykształconych, kompetentnych pracowników. Polski rynek pracy coraz mocniej odczuwa również wpływ zmian demograficznych. Rośnie zapotrzebowanie na pielęgniarki geriatryczne oraz opiekunki do osób starszych, co wpisuje się w coraz większy deficyt pracowników służby zdrowia oraz sektora edukacji. Pielęgniarka albo nauczyciel na pewno znajdą stabilną pracę w najbliższej przyszłości!

„Artykuł sponsorowany”.