Muzea

Pożegnanie z Memlingiem

InfoGdansk
20 stycznia, 2025
Zdjęcie: Obraz "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga. Fot. Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Już niedługo jeden z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach przejdzie długie prace konserwatorskie i w związku z tym nie będzie dostępny w muzealnej przestrzeni.

O jakim obrazie mowa? O „Sądzie Ostatecznym”, który od kilkudziesięciu lat prezentowany jest w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Obraz „Sąd Ostateczny” – niezwykłe dzieło późnego średniowiecza

Opisywany obraz namalował Hans Memling, który w swojej brugijskiej pracowni spędził nad tym dziełem kilka lat twórczego życia. I dopiero w XIX wieku został właściwie uhonorowany, bo przez dłuższy czas za autorów tryptyku uznawano braci van Eyck.

Obraz „Sąd Ostateczny” przyciąga uwagę swoją burzliwą historią oraz złożoną symboliką, która działa nawet na najbardziej zobojętniałych widzów. Późnośredniowieczne dzieło zachęca więc do refleksji, wciąga w przestrzeń pytań i oceny sensu własnego życia.

Dziejom obrazu i jego symbolice poświęciliśmy osobny artykuł.

Zobacz więcej – Obraz „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga

Dzieło przez kilka stuleci zdobiło wnętrze gdańskiego kościoła Mariackiego. Od lat 50-tych zeszłego wieku prezentowane jest w najstarszym oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Obraz „Sąd Ostateczny” – dwuletnie prace konserwatorskie

W dniu 3 lutego 2025 roku obraz zostanie przeniesiony do specjalnego, niedostępnego dla zwiedzających, pomieszczenia muzealnego.
W pierwszym etapie prac dzieło zostanie przebadane mikroskopem skanującym o wysokiej rozdzielczości. Dzięki tym zabiegom ustalone zostaną fragmenty obrazu wymagające specjalistycznych zabiegów konserwatorskich.

Formułę muzealnego projektu poszerzą międzynarodowe warsztaty i szkolenia adresowane do branży konserwatorskiej oraz naukowców zajmujących się tematyką dziedzictwa kulturowego wymagającego szczególnej opieki.

W następnym etapie nastąpi kompleksowa digitalizacja obrazu z zastosowaniem najnowszych technik fotograficznych.
Muzeum Narodowe w Gdańsku będzie na bieżąco informować o postępie prac.

Według przyjętych założeń – prace przy „Sądzie Ostatecznym” zakończą się w grudniu 2026 roku, konserwatorski projekt będzie więc trwać prawie dwa lata.

Zatem zostały ostatnie dwa tygodnie na przygodę z wybitnym dziełem Hansa Memlinga.

Oddział Sztuki Dawnej – nie tylko „Sąd Ostateczny”

Dwuletnia przerwa w prezentacji dzieła nie oznacza zamknięcia muzealnej placówki. Oddział Sztuki Dawnej szczyci się innymi znakomitymi eksponatami, które złożone w ekspozycyjną całość zapraszają do wędrówki przez kulturę i sztukę dawnego Gdańska.

W muzeum zobaczyć więc można kolekcję rzeźby gotyckiej, malarskie dzieła Andreasa Stecha, Bartłomieja Milwitza czy też Antona Möllera. Do tego kolekcje gdańskiego złotnictwa, cyny i porcelany.

W dawne stulecia nie wiadomo jak i kiedy przenoszą wnętrza placówki, która działa w byłym franciszkańskim klasztorze pamiętającym XV stulecie.

Oddział Sztuki Dawnej można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00-18.00.