Informacje

Pompa insulinowa – czym jest i dla kogo?

InfoGdansk
25 lipca, 2021

Pompa insulinowa to urządzenie zaprojektowane z myślą o cukrzykach, szczególnie typu 1, których trzustka, z racji na bycie atakowaną przez własny układ immunologiczny, nie jest w stanie produkować insuliny. Jest to rozwiązanie, które poprzez swoją łatwość w obsłudze zdecydowanie poprawia jakość życia chorych. Jak dokładnie ona działa i kiedy będzie najlepszym rozwiązaniem?

Pompa insulinowa – jak działa i jakie są jej rodzaje?

Terapia chorych na cukrzycę przebiega najlepiej, gdy insulina podawana jest całą dobę w odpowiednich dawkach. Tylko w ten sposób można zadbać o prawidłowy poziom cukru w każdym momencie życia, co zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości, z którymi musi się mierzyć chory.

Dla zrozumienia działania pompy insulinowej należy najpierw podzielić ją na dwa typy. Pierwszym z nich jest osobista pompa insulinowa, która jest niewielkim urządzeniem wyposażonym w mały zbiornik na insulinę (3 ml), który w sposób ciągły podaje insulinę. Ma wielkość telefonu komórkowego, a przymocowana może być w dowolnym miejscu garderoby. Składa się z komory z insuliną, jak i małej elastycznej rurki, która jest umieszczana pod skórą. Oba elementy połączone są niewielkim drenem, który można odłączać i podłączać do rurki – pomaga to podczas pryszniców i innych aktywności.

Drugim typem jest pompa insulinowa wszczepienna. Jest to urządzenie, które wyposażony jest w 5-krotnie większy zbiornik z insuliną (15 ml) i umieszczone pod skórą, nad mięśniem prostym brzucha. Jest to rozwiązanie, które wystarcza na około 3 miesiące, choć jest to determinowane przez zapotrzebowanie pacjenta na insulinę. Po tym czasie zbiornik w pompie wszczepiennej musi być uzupełniony.

Kto powinien stosować pompę insulinową?

Pompa insulinowa jest opcją, która jest zalecana wtedy, gdy inne rozwiązania nie przynosiły dobrych skutków. Niewystarczająca kontrola poziomu cukru, chwiejny przebieg cukrzycy, jak i hiperglikemia poranna to jedna z czynników, które determinują zastosowanie pompy insulinowej. Warto też wiedzieć, że dla cukrzyków, którzy są bardzo aktywni fizycznie, jest to również świetne rozwiązanie.

Oczywiście zdarzają się też przypadki, w których chory nie jest w stanie codziennie robić sobie kilku zastrzyków bądź boli się hiperglikemii nocnej – wtedy również może postarać się o pompę insulinową. Warto wiedzieć, że są one refundowane przez NFZ w przypadku dzieci i kobiet w ciąży.

Czy warto ją stosować?

Pompa insulinowa jest zdecydowanie najlepszą opcją w terapii cukrzycy, która jest niestety niewyleczalna. Pomaga ona utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi przez całą dobę. Epizody hiperglikemii są dzięki niej coraz rzadsze, a to wszystko dzięki bardzo precyzyjnemu dawkowaniu, które jest możliwe dzięki wbudowanego w urządzenie kalkulatorowi.

Połączenie pompy z gleukometrem sprawi, że będzie ona dostosowywać poziom przekazywanej insuliny do stanu, w którym znajduje się człowiek – zapotrzebowanie na insulinę zmienia się w zależności od aktywności fizycznej, jak i współwystępujących chorób.