Informacje

Wypadanie włosów – jak sobie z nim radzić?

InfoGdansk
27 kwietnia, 2021
Zdjęcie: Wypadanie włosów – jak sobie z nim radzić?

Przyczyny wypadania włosów

Pewne ilości włosów wypadają każdemu, niezależnie od wieku czy płci. To normalny proces fizjologiczny. Dorosły człowiek codziennie traci nawet około stu włosów. Wypadanie włosów staje się problematyczne, gdy proces ten przebiega bardziej intensywnie. Jakie są przyczyny wypadania włosów?

  • Łysienie androgenowe – najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet i mężczyzn, spowodowana nadprodukcją hormonów męskich (testosteronu).
  • Wypadanie włosów po ciąży – zmiany hormonalne (spadek poziomu estrogenów), które zachodzą w organizmie kobiety po porodzie, mogą być przyczyną nadmiernej utraty włosów, jednak jest to proces jak najbardziej normalny, trwający przez krótki czas.
  • Nieodpowiednia pielęgnacja – częste farbowanie włosów, używanie kosmetyków do stylizacji, suszenie w wysokiej temperaturze, prostowanie, trwała ondulacja bardzo niszczą włosy i mogą przyczynić się do ich intensywnego wypadania.
  • Złe odżywianie – niedobory witamin, składników mineralnych i aminokwasów wpływają niekorzystnie na kondycję włosów. Najbardziej niebezpieczne są restrykcyjne diety, które wiążą się z dużą utratą masy ciała w krótkim czasie.

Co na wypadanie włosów proponuje medycyna estetyczna?

  • Mezoterapia igłowa skóry głowy

To mało inwazyjny i bardzo skuteczny zabieg, który polega na wprowadzeniu odpowiednich składników aktywnych w skórę głowy. Przykładem mezoterapii na wypadanie włosów jest zabieg Dr Cyj. Zastosowano w nim preparat wieloskładnikowy, zawierający siedem peptydów i kwas hialuronowy. Działanie koktajlu polega na poprawie mikrokrążenia skóry głowy oraz odżywieniu mieszków włosowych, ale także stymulowaniu komórek do regeneracji oraz hamowania niekorzystnego wpływu wolnych rodników. Zabieg ten hamuje proces wypadania włosów, wzmacnia je i wspomaga ich porost.

  • Terapia światłem LED na włosy

Fototerapia światłem LED to całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny zabieg, który między innymi wspomaga leczenie łysienia. Energia emitowana przez lampy LED wnika w głębokie warstwy skóry (do 5 mm), nie powoduje jednak szkodliwego podgrzania tkanek. W wyniku działania energii, w skórze dochodzi do reakcji biologicznych i chemicznych, których efektem jest wzrost metabolizmu komórkowego i pobudzenie mieszków włosowych do wzrostu. Naświetlanie wspomaga odrastanie włosów oraz wyraźnie poprawia ich kondycję. Dla uzyskania satysfakcjonujących rezultatów kurację przeciw wypadaniu włosów lampą LED trzeba często powtarzać.

  • Przeszczep włosów

To zabieg polecany głównie mężczyznom, u których występują wyraźne zakola lub łysienie na czubku głowy. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby przeszczep włosów zastosować u kobiet z nadmiernie wypadającymi włosami, zwłaszcza gdy inne zabiegi na porost włosów zawiodą. Współczesne metody transplantacji włosów, takie jak Smart Graft wykonywany przez specjalistów z Kliniki Miracki, to zabiegi bezpieczne, mało inwazyjne i skuteczne. Co prawda, na optymalne efekty trzeba poczekać około roku po wykonaniu przeszczepu, ale są one trwałe i bardzo naturalne.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów?

Aby zadbać o kondycję włosów i zapobiec ich wypadaniu, przestrzegaj racjonalnej diety, w której znajdą się produkty z różnych grup. Sięgaj po warzywa i owoce, które są bogate w antyoksydanty. Jedz ryby, chude mięsa i nasiona roślin strączkowych, które stanowią doskonałe źródło białka. Zrezygnuj z inwazyjnych zabiegów, takich jak koloryzacja, prostowanie czy trwała ondulacja. Sięgaj po naturalne kosmetyki do włosów na bazie witamin i składników pochodzenia naturalnego. Domową pielęgnację połącz z długimi masażami skóry głowy, np. podczas mycia włosów.

Jeżeli szukasz idealnego sposobu na wzmocnienie włosów, skorzystaj z porady specjalistów z Kliniki Miracki w Warszawie i zadbaj o swoje włosy profesjonalnie.

Komentarze
  • Na szczęście nie mam takiego problemu, Włosy mam jak pani z pierwszego zdjęcia
    28 kwietnia, 2021