Pomniki

Pomnik Stanisławy Przybyszewskiej

InfoGdansk
Marzec 1, 2016
Podziel się
Zdjęcie: Upamiętnienie Stanisławy Przybyszewskiej

Pomnik w formie głazu narzutowego z tablicą zobaczyć można w pobliżu gmachu przedwojennego Gimnazjum Polskiego, przy ulicy Jana Augustyńskiego. Przez kilka dziesięcioleci w obiekcie działało Centrum Kształcenia Ustawicznego, ale od 2014 roku gmach nie jest już w szkolnej roli wykorzystywany.

Pomnik w formie głazu narzutowego z tablicą upamiętnia Stanisławę Przybyszewską, utalentowaną literatkę międzywojennego okresu. Najbardziej znany utwór pisarki to dramat „Sprawa Dantona”, na podstawie tego pięcioaktowego dzieła powstał film „Danton” (1982, reż. Andrzej Wajda) z udziałem Wojciecha Pszoniaka i Gérarda Depardieu.

Jej pisarskie osiągnięcia nie zostały wtedy zauważone. Do Gdańska przyjechała z mężem Janem Panieńskim w 1923 roku, młode małżeństwo zamieszkało w skromnym mieszkaniu na terenie Gimnazjum Polskiego. Po niespodziewanej śmierci męża (1925 r.) pisarka stale zmagała się z finansowymi trudnościami, na utrzymanie zarabiała m.in. udzielaniem korepetycji, bezskutecznie ubiegała się o nauczycielski etat.

W ten mrok samotności, zgorzknienia i finansowych problemów wkradły się narkotyki, Stanisława Przybyszewska nie mogła obyć się bez morfiny. Zmarła w 1935 roku w wieku zaledwie 34 lat, została pochowana na cmentarzu bezwyznaniowym na gdańskim Chełmie.

InfoGdansk
InfoGdansk – portal gdański z nawiązaniami do historii i turystycznych atrakcji regionu. To przedłużenie przewodnickiej aktywności gdansktur.pl