Pomniki

Pomnik gen. Stanisława Maczka

InfoGdansk
1 kwietnia, 2016
Zdjęcie: Pomnik gen. Stanisława Maczka

Pomnik upamiętnia postać generała Stanisława Maczka, zasłużonego w bojowych działaniach II wojny światowej. Podczas kampanii wrześniowej 1939 r. Stanisław Maczek z sukcesami dowodził 10 Brygadą Kawalerii, w latach późniejszych kierował działaniami 1 Dywizji Pancernej, ta silna jednostka została sformowana w Wielkiej Brytanii.

Żołnierze dywizji uczestniczyli w walkach we Francji (1944) i podczas wyzwalania obszarów okupowanej Holandii. Holendrzy do dzisiaj z wielką życzliwością mówią o postawie i zaangażowaniu polskich żołnierzy.

Pomnik ustawiono przy Placu Generała Maczka, u zbiegu ulic Chopina i Wojska Polskiego. Monument został zaaranżowany w formie małego łuku triumfalnego ustawionego na kopcu. W prześwicie łuku znajduje się głaz narzutowy z okolicznościową tablicą. Na zwieńczeniu łuku widoczny orzeł wykonany z brązu.

Autorem tej pomnikowej kompozycji jest Eugeniusz Nester. Monument wystawiono dzięki staraniom Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, idea budowy upamiętnienia została też wsparta przez prywatnych sponsorów.

Do postaci generała Stanisława Maczka nawiązywała też wystawa „Pancerne Skrzydła” w Muzeum II Wojny Światowej.