Monument upamiętnia bł. ks. Bronisława Komorowskiego, duchownego i wybitnego polskiego działacza w Wolnym Mieście Gdańsku. Posąg powstał według koncepcji Jana Waldemara Kolasińskiego i został ustawiony przy placu poświęconym opisywanej postaci.
Bronisław Komorowski był wieloletnim proboszczem pobliskiego kościoła św. Stanisława. Świątynia stanowiła duchowe centrum polskiej społeczności w międzywojennym Gdańsku. Ksiądz był również gorącym orędownikiem organizacyjnego zjednoczenia skłóconej polskiej społeczności.
Wielkopiątkowa egzekucja
W dniu 1 września 1939 roku księdza aresztowano, po gehennie przesłuchań w Victoriaschule duchownego zesłano do dopiero co założonego obozu KL Stutthof.
W Wielki Piątek 1940 roku (22 III) wraz z kilkudziesięcioma innymi polskimi działaczami został zamordowany w lesie położonym w pobliżu obozu.
W czerwcu 1999 roku papież Jan Paweł II ogłosił księdza Komorowskiego osobą błogosławioną, beatyfikacja objęła 108 polskich męczenników z czasów II wojny światowej.
Pomnik odsłonięto w czerwcu 2000 roku, jednym z inicjatorów wystawienia monumentu był zasłużony ks. prałat Andrzej Rurarz, proboszcz w przywołanej wyżej świątyni św. Stanisława.
Ksiądz Komorowski został w pomniku przedstawiony jako męczennik, z tyłu skrępowane dłonie kapłana jako symbol cierpienia i zniewolenia.