Impreza już się odbyła

Imprezy

Pokaz filmu „Obrońcy Poczty”

InfoGdansk
19 października, 2019

Film „Obrońcy Poczty” w nowatorski sposób opowiada o obronie polskiej placówki przy ówczesnym Heveliusplatz. W tej filmowej realizacji pojawiają się między innymi animacje, których celem nie jest bynajmniej trywializacja heroizmu polskich obrońców, lecz przedstawienie nieuwiecznionych scen historycznych oraz dotarcie do szerszego kręgu odbiorców.

Dieter Schenk – niemiecki obrońca polskiej historii

W filmie zostały wykorzystane archiwalne nagrania z 1 września 1939 roku, powojenne wywiady przeprowadzone w latach 60 i 70-tych z ocalałymi obrońcami oraz współczesne rozmowy z rodzinami obrońców i historykami zasłużonymi w badaniu tej tematyki.

Szczególnie ważny wątek dotyczy postaci i działalności Dietera Schenka – głównego inicjatora rehabilitacji obrońców Poczty Polskiej.

Rankiem 1 września 1939 roku przeważające siły niemieckie zaatakowały budynek urzędu pocztowego Gdańsk-1 przy Heveliusplatz. Atak został przez polskich obrońców odparty, a Niemcy zaskoczeni stratami i oporem pośpiesznie się wycofali.

Polacy przetrzymali ostrzał z wozów pancernych i artylerii, decyzję o kapitulacji podjęli dopiero po podpaleniu budynku, w 14 godzinie oporu.

Poprowadzeni przez kipiące nienawiścią ulice zostali osadzeni w kazamatach więzienia Komendy Policji. W sądowym procesie zapadł wyrok kary śmierci, całkowicie sprzeczny z ówczesnym prawem, sam proces bardziej przypominał farsę pokazowych rozpraw stalinowskich. Na początku października 1939 roku skazani pocztowcy zostali rozstrzelani. Dopiero w sierpniu 1991 odnaleziono mogiłę ze szczątkami bohaterskich obrońców.

Wojenne bezsens i okrucieństwo

Temat obrony Poczty Polskiej to również emocjonalne przedstawienie okrucieństwa i bezsensu wojny i tej sfery też dotyczy opisywana projekcja filmowa.

Twórcą filmu Damian Wenta, absolwent Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej oraz Łódzkiej Szkoły Filmowej. Jego wcześniejszy film wojenny „Dzik” też został ciepło przyjęty i wyróżniony nagrodami.

Film „Obrońcy Poczty” powstał dzięki finansowemu wsparciu Fundacji PZU oraz Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Na film zapraszają:

Miasto Gdańsk
Muzeum Gdańska

oraz gospodarz:
Europejskie Centrum Solidarności.

INFORMACJE
Pokaz filmu „Obrońcy Poczty”;
Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności;
Pokaz odbędzie się 28 października 2019 r. o godzinie 14:00;
Wstęp wolny.