Odnalezienie gdańskich piwnic romańskich (przełom 2005 i 2006 roku) było szeroko komentowane w archeologicznym środowisku całej Polski. Na szczęście pomysł zasypania sensacyjnego znaleziska nie został zrealizowany – dzięki wygospodarowaniu dodatkowych funduszy przystąpiono do adaptacji podziemnych wnętrz na cele muzealne.
Uratowany refektarz jest obiektem o kapitalnym znaczeniu, to najstarsze gdańskie wnętrze, pamiętające czasy pomorskich książąt i pierwszych dominikańskich zakonników.
Romańska wystawa
W muzealnych piwnicach prezentowane są eksponaty znalezione podczas prowadzonych w okolicy wykopalisk, to m.in. romańskie detale architektoniczne, ceramika i fragmenty płyt nagrobnych. Przy użyciu technik multimedialnych prezentowany jest przypuszczalny wygląd tzw. Kępy Dominikańskiej z czasów pierwszych osadników. Dominikański kościół z klasztorem na tle XIII-wiecznego Gdańska wygląda rzeczywiście ciekawie.
Część ekspozycji stanowi także pochodzące z XVI/XVII wieku tzw. ossuarium, to wielki stos kości zmarłych odkryty tuż obok zabytkowej budowli. Zwiedzanie znacznej części wystawy odbywa się w formie swoistego spektaklu audiowizualnego. Poszczególne detale architektoniczne, w miarę przesuwania się zwiedzających są pojedynczo podświetlane specjalnie zaprojektowanym kolorowym oświetleniem. Podświetlaniu towarzyszy merytoryczny komentarz lektora oraz ciekawa oprawa dźwiękowa.
Zatem sporo atrakcji dla miłośników historii nadmotławskiego miasta i mimo stosunkowo niewielkiej powierzchni spore walory edukacyjne.
Piwnice romańskie w Gdańsku
Pl. Dominikański 1, 80-844 Gdańsk
tel. 508 816 502
archeologia.pl/piwnica-romanska