Rozmaitości

Para na emeryturze – jak ciekawie zorganizować sobie czas?

InfoGdansk
9 stycznia, 2023

Będąc na emeryturze, żyjecie zupełnie inaczej niż dotąd. Macie przede wszystkim bardzo dużo wolnego czasu – więcej niż kiedykolwiek dotąd w dorosłym życiu. Choć nie musicie już pracować i uczyć się, zadbajcie o to, żeby wykorzystać ten czas w atrakcyjny sposób, zwłaszcza jeśli cieszycie się dobrym zdrowiem i nie dokuczają Wam większe dolegliwości. Sprawdźcie, co możecie robić!

Podróże – niekoniecznie dalekie

Dalekie podróże wiążą się oczywiście z dużymi kosztami, co zwykle ogranicza znacząco liczbę wyjazdów w ciągu roku. Jeśli jednak lubicie turystykę, wcale nie musicie uczestniczyć w odległych wyprawach. Jeśli dobrze poszukacie, możecie niedużym kosztem zwiedzić ciekawe miejsca, do których wcale nie trzeba daleko jechać. To mogą być zabytki, pomniki przyrody, ważne miejsca na naturalnej mapie Polski, szlaki turystyczne czy inne atrakcje. Skorzystajcie z samochodu, pociągu czy autobusów rejsowych (kupując bilet na 2 czy 3 miesiące przed planowaną datą wyjazdu, nawet kilkusetkilometrowe trasy można pokonać za kilkanaście złotych). Dobrym pomysłem może być również prywatny najem busa, zwłaszcza jeśli zbierzecie się większą grupą.

Wspaniały czas na nowe hobby

Pracując i opiekując się dziećmi nie mieliście z pewnością wiele czasu na rozwijanie własnych pasji. Teraz wreszcie możecie nauczyć się czegoś, co zawsze chcieliście robić! Jeśli Twoim marzeniem było nauczyć się gry na pianinie – po prostu poszukaj nauczyciela, który wprowadzi Cię w tajniki instrumentu. A może Twoja partnerka zawsze marzyła o tym, żeby nauczyć się szyć na maszynie? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odbyła kurs (choćby online) i po prostu zaczęła szyć.

Cieszcie się sobą!

Zaangażowani w problemy małych, a następnie dorastających dzieci, obarczeni obowiązkami zawodowymi i domowymi na pewno nie mieliście dla siebie tak dużo czasu jak teraz. Poznajcie się na nowo – na pewno macie wiele tematów do rozmów! Odkryjcie ponownie fascynację partnerem, również tę intymną. Ożywcie swój związek. Możecie w tym celu skorzystać z „zabawek”, choćby takich jak Fleshlight z EasyToys – jednego z największych sklepów z erotycznymi gadżetami online. Jeśli wolicie coś mniej „ostrego” – zaopatrzycie się tu również w olejki i świece do masażu czy masażery.

Poznajcie nowych ludzi, odnówcie stare znajomości

Poświęcając czas sobie wzajemnie, nie zapomnijcie o kontaktach z innymi ludźmi. Spotykajcie się ze stałymi przyjaciółmi, ale spróbujcie również poznać kogoś nowego. Świetną okazją jest uczestnictwo w warsztatach czy kursach, albo po prostu spotkaniach organizowanych specjalnie dla seniorów. Zapytajcie o nie w urzędach, sprawdźcie ofertę domów kultury, prześledźcie media społecznościowe. Wspólna pasja łączy ludzi, dlatego uczestnictwo w formie zorganizowanych spotkań może przynieść Wam wiele cennych kontaktów, a być może nawet nowych przyjaźni.

Możecie również odnowić stare znajomości – nawet te z podstawówki czy średniej szkoły. Wspólne wspomnienia minionych lat to również świetny powód do spotkań z innymi.

Zaangażujcie się w wolontariat

Mając dużo czasu, możecie go ofiarować tym, którzy potrzebują uwagi i pomocy. Zaangażujcie się w jakąś formę wolontariatu, na przykład w domu opieki dla starszych ludzi. Możecie dać wiele ciepła i radości innym. Czasami wystarczy po prostu być z kimś, podzielić się z nim swoimi spostrzeżeniami i porozmawiać. Osoby starsze często cenią sobie towarzystwo rówieśników lub prawie rówieśników znacznie bardziej niż młodych, których ze względu na różnice pokoleniowe nie rozumieją.

Inną formą wolontariatu może być praca ze zwierzętami. Wiele schronisk z radością przyjmie kolejne „ręce” i „serca” chętne do pomocy.