Placówka powstała w 1952 roku jako oddział Centralnego Biura Wystaw, potem została przekształcona w samodzielne Biuro Wystaw Artystycznych. Pod obecną nazwą instytucja funkcjonuje od 1992 roku.
Powojenny Sopot natychmiast stał się ważnym ośrodkiem twórczości artystycznej, dlatego powołanie takiej placówki dziełem przypadku z pewnością nie było. W Sopocie mieszkali i tworzyli znakomici artyści: Stanisław Horno-Popławski, Adam Smolana, czy też Marian Mokwa. Przez pewien czas powojenną atmosferą kurortu oddychał młodziutki Zbigniew Herbert, stąd kilka lat później do wybitnej kariery zerwał się Zbigniew Cybulski.
Przez wiele lat Państwowa Galeria Sztuki działała w smętnych pozostałościach sopockiego Kurhausu, na szczęście po wybudowaniu nowego Domu Zdrojowego instytucja doczekała się siedziby z prawdziwego zdarzenia. W salach o łącznej powierzchni 1200 m² każdego roku odbywa się około 25 wystaw sztuki współczesnej i tradycyjnej z różnych nurtów artystycznej twórczości.
W galerii wystawiano prace m.in. Franciszka Starowieyskiego, Franka Gehry, Alfreda Kubina i wielu innych wybitnych artystów. Uroczyście też podejmowano Sławomira Mrożka, Czesława Miłosza, Güntera Grassa, czy też Rolanda Topora i Ryszarda Horowitza. Wiele uwagi poświęcano twórcom wybitnie zapisanym w lokalnej historii i przestrzeni, stąd wystawy prac Kazimierza Ostrowskiego, Józefy Wnukowej, Stanisława Horno-Popławskiego czy Ryszarda Stryjca.
Poniżej kilka przykładowych imprez z końca 2017 roku:
“Mistrzowie szkoły paryskiej z kolekcji Żerlicynów i Żarskich”;
“Adam Myjak. Rzeźba”;
“Silwanowicz i przyjaciele. Bursztynowy Szlak”;
“Adam Smolana 1921-1987”
Placówka prowadzi też działalność wydawniczą dotyczącą organizowanych wystaw i imprez.
W rankingu tygodnika “Polityka” z 2017 roku sopocka instytucja zajęła 3 miejsce w klasyfikacji polskich galerii sztuki współczesnej, zatem ranga i znaczenie placówki zostały właściwie docenione.
INFORMACJE
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot
www.pgs.pl