Informacje

Okręt USS „Gunston Hall” w Gdańsku

InfoGdansk
16 września, 2022
Zdjęcie: USS "Gunston Hall" wpływa do portu gdańskiego.

We wtorek (13 września) do gdańskiego portu wpłynął okręt US Navy „Gunston Hall”, któremu w manewrach pomagały holowniki WUŻ. Długa na prawie dwieście metrów jednostka zacumowała przy nabrzeżu Basenu Władysława IV.

Wejście okrętu było szczególnie dobrze widoczne z brzeźnieńskiej plaży.

USS „Gunston Hall” na Morzu Bałtyckim

USS „Gunston Hall” został zbudowany w stoczni Avondale Shipyards w Nowym Orleanie i wszedł do czynnej służby w kwietniu 1989 roku.

Od maja bieżącego roku okręt służy w akwenie Morza Bałtyckiego. Najpierw w asyście jednostek szwedzkich i fińskich wziął udział w ćwiczeniach PASSEX, następnie w manewrach BALTOPS 2022, w których uczestniczyło kilkadziesiąt jednostek członków NATO i krajów partnerskich.

Na początku września USS „Gunston Hall” wpłynął do Gdyni, gdzie w trakcie postoju na okręcie przeprowadzono drobne prace techniczne.

Ciekawa służba USS „Gunston Hall”

To już drugi okręt o tej nazwie w służbie US Navy. Pierwszy „Gunston Hall” powstał w 1943 roku jako okręt desantowy typu Ashland. Jednostka została ostatecznie wycofana z amerykańskiej służby w 1970 roku i wkrótce potem sprzedana Argentynie.

Obecny „Gunston Hall” jest okrętem desantowym typu Whidbey Island. Jednostka wchodzi w skład 2 Floty Atlantyckiej.

Po remoncie w 1999 roku USS „Gunston Hall” służył na Morzu Śródziemnym. Obsada desantowa zaangażowała się wtedy przy budowie obozu dla uchodźców z Kosowa, przeprowadzono też rozpoznanie plaż pod kątem ewentualnej operacji desantowej.

Wkrótce potem okręt wziął udział w operacji Avid, w ramach której zbudowano obozy dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji. Okręt wsparł też dostawy wody i zapasów w trudno dostępne i dotknięte katastrofą regiony.

Na początku 2008 roku opisywana jednostka uczestniczyła w zabezpieczeniu tankowca „Golden Nori” i szerzej zakrojonej operacji przeciwko somalijskim piratom. Dwa lata później USS „Gunston Hall” pojawił się u brzegów Haiti, gdzie wspierał akcję humanitarną po katastrofalnym trzęsieniu ziemi.

Zobacz też – Adwokat do spraw alimentacyjnych — kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Okręt był więc zaangażowany w akcje o dalekim od militarnego charakterze. Aktywność w bałtyckim regionie bez wątpienia pozostaje w związku z aktualną sytuacją – wojną obronną Ukrainy przeciw agresji rosyjskiej.

Opisywany okręt desantowy pozostanie w gdańskim porcie prawdopodobnie do 19 września.