Planując otwarcie firmy sprzątającej przedsiębiorca rozważa – co oczywiste – zakup maszyn, jakich będzie używał w pracy. Decyzje inwestycyjne są zależne od wielu czynników, które należy wziąć pod uwagę znacznie wcześniej. Podpowiadamy, od czego zacząć, aby wybrane maszyny czyszczące okazały się właśnie tymi, na które należało się zdecydować i aby inwestycja zaczęła się jak najszybciej zwracać.
Podstawa – klient docelowy
Na początku trzeba ustalić, jaki sektor rynku ma być obsługiwany przez nowopowstającą firmę. Czy mają to być mieszkania i domy, plus ewentualnie małe firmy i sklepy (np. osiedlowe), czy obiekty większe, jak szkoły, hotele, pensjonaty, czy placówki służby zdrowia – szpitale, przychodnie, domy opieki, czy wreszcie hipermarkety, duże centra handlowe, obiekty sportowe, dworce, itp. budynki i ich otoczenie. Należy uwzględnić wielkość powierzchni do jednorazowego czyszczenia, czas na wykonanie pracy i jej częstotliwość dzienną/tygodniową. Są to zasadnicze kwestie przy wyborze maszyn w aspekcie ich parametrów czyszczenia, sposobu zasilania, pojemności baterii, wielkości zbiorników, itp.
Budżet odgrywa naturalnie bardzo ważną rolę, jednak nie powinien on być czynnikiem decydującym. Nie trzeba przecież kupować sprzętu za gotówkę. Autoryzowani dystrybutorzy, np. bonus-czystosc.pl oferują dogodne warunki korzystania z urządzeń sprzątających, jak leasing czy wynajem. Istnieje również możliwość nabycia sprzętu poleasingowego.
Wskazane jest umówienie się z dystrybutorem na bezpłatną prezentację maszyn i urządzeń, dzięki której można je dobrać do konkretnych potrzeb. Na miejscu ustala się warunki dostawy i serwisu, jak również zaopatrzenia w materiały eksploatacyjne. Dystrybutorzy dysponują profesjonalnymi środkami czyszczącymi, przeznaczonymi specjalnie dla konkretnych maszyn; często gwarancja uwarunkowana jest korzystaniem właśnie z tych, a nie innych preparatów chemicznych.
Podstawowe maszyny i urządzenia
Poszczególne sektory obsługi wymagają dysponowania określonymi rodzajami sprzętu czyszczącego. Przykładowo, dla firmy specjalizującej się w sprzątaniu domów i mieszkań podstawowym urządzeniem jest dobry, profesjonalny odkurzacz, najlepiej do pracy na sucho i na mokro. Do pomieszczeń mniejszych może to być odkurzacz przewodowy, natomiast tam, gdzie dostęp do gniazdek elektrycznych jest kłopotliwy lub wcale ich nie ma, przyda się bateryjny. W każdej wersji dobrze sprawdzi się profesjonalny odkurzacz Numatic, którego różne modele oferowane są przez euroczystosc.pl.
Do mycia podłóg w pomieszczeniach mniejszych i średniej wielkości, a także w sanitariatach i kuchniach, niezbędne są wózki do sprzątania. Optymalnym wyborem są wózki modułowe z możliwością dowolnego konfigurowania modułów, w zależności od aktualnej potrzeby. Najlepiej zaopatrzyć się w wózki dwuwiadrowe z wyciskarką do mopa. Wózek powinien być wykonany z solidnego tworzywa, odpornego na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne, ze zwrotnymi kołami, ułatwiającymi obracanie np. w wąskich korytarzach. Materiał wykonania musi być też odporny na działanie silnych środków odkażających, jeżeli wózek ma być używany w placówkach służby zdrowia do mycia i dezynfekcji podłóg. Różne warianty wózków produkuje między innymi firma Numatic.
Do pomieszczeń większych, jak również hal magazynowych, produkcyjnych, dworcowych, galerii handlowych i hipermarketów, konieczna jest maszyna do mycia podłóg. Wymienieni dystrybutorzy oferują różne rodzaje automatów szorująco – zbierających, od niewielkich, zasilanych przewodowo, do dużych, bateryjnych, z własnym napędem i fotelem dla operatora. Maszyny te są niezwykle wydajne; mycie, szorowanie, zbieranie roztworu środka czyszczącego i osuszanie powierzchni odbywa się podczas jednego przejazdu, dzięki czemu czyszczenie podłogi może być wykonywane w ciągu dnia i nie narusza normalnego toku pracy.
W firmie sprzątającej przyda się także szorowarka, za pomocą której można czyścić podłogi w pomieszczeniach mniejszych i średnich oraz np. posadzek tarasowych. Klasyczne szorowarki są urządzeniami jednotarczowymi, w których można stosować w zasadzie każdy środek chemiczny, bowiem nie mają one silnika ssącego i nie ma ryzyka jego zalania. Jednak z tego właśnie powodu szorowarka musi współpracować z odkurzaczem do pracy na mokro, który zbiera roztwór czyszczący. Do nabycia u wskazanych wyżej dystrybutorów są zestawy – szorowarka z odkurzaczem, choć oczywiście każde z tych urządzeń może pracować osobno.
Artykuł zewnętrzny.