Rozmaitości

Najlepsze sposoby na długowieczność samochodu

InfoGdansk
30 listopada, 2022

Właściciele samochodów doskonale zdają sobie sprawę z tego, że samochód to kwintesencja niezależności i spora oszczędność czasu. Wiążą się również na ogół z mniejszą lub większą inwestycją. Odpowiednia pielęgnacja pomoże jednak uniknąć dodatkowych kosztów i właśnie dlatego warto korzystać z profesjonalnych usług mających na celu zapewnienie pojazdom długowieczności.

W jaki sposób sprawić, by czas eksploatacji przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania?

Na ogół największą wagę przywiązujemy do wyglądu zewnętrznego pojazdów. Dbamy o karoserię, choć i w tej sytuacji zdarza nam się odpuszczać w sezonie zimowym. Takie podejście może być brzemienne w skutkach, bo zima w żaden sposób nie powinna nas zwalniać z obowiązku i konieczności czyszczenia samochodu. Wręcz przeciwnie. Okres zimowy to czas, w którym na drogach pojawia się sól. Choć ma ona zdecydowanie dobry wpływ na bezpieczeństwo jazdy po śliskich nawierzchniach, to jednak w trakcie jazdy osadza się na karoserii. Dodać do tego należy pozostałe zanieczyszczenia i ujemne temperatury. Regularne mycie samochodu pozwoli uniknąć korozji, która często dotyka samochody właśnie zimą.

Rozrząd – kolejna ważna kwestia

Osoby pokonujące każdego dnia ogromne odległości powinny również z nieco większą uwagą podchodzić do rozrządu. Jest to najważniejszy element silnika, a regularne kontrole w tym zakresie pozwolą znacząco wydłużyć czas eksploatacji. Długowieczność samochodu w gruncie rzeczy w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób troszczymy się o pojazd każdego dnia. Codzienna pielęgnacja i korzystanie z pojazdu ściśle według zaleceń producenta to gwarancja na to, że samochód będzie służył nam przez wiele lat.

Wymieniaj olej!

Regularna wymiana oleju to także jedna z podstawowych czynności, których nie należy zaniedbywać. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż po pewnym czasie w oleju zaczynają pojawiać się zanieczyszczenia, które w dłuższej perspektywie mogą okazać się szkodliwe. Niestety niedbalstwo jest jedną z najczęstszych przyczyn awarii, które okazują się być dla kierowców niezwykle kosztowne.

Czyszczenie silnika

Czyszczenie silników w trójmieście – to kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Brudny silnik nie powoduje, że pojazd szwankuje i właśnie z tego względu najczęściej bagatelizujemy tę kwestię. Warto jednak pamiętać, że utrzymywanie silnika w czystości pozwoli znacznie łatwiej poradzić sobie z namierzeniem ewentualnych usterek i źródeł wycieków. Naturalnie, można skusić się na samodzielne oczyszczanie silnika, aczkolwiek należy zdawać sobie sprawę z tego, że brak odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności może nam jedynie zaszkodzić. Przed myciem silnika o zapłonie iskrowym należy odpowiednio zabezpieczyć cewki zapłonowe, rozdzielacz czy przewody wysokiego napięcia. Jakiekolwiek potknięcie na tym etapie może sprawić, że samochód nie odpali. Ze względu na poziom skomplikowania znacznie lepszym pomysłem będzie skorzystanie z usług profesjonalisty, który zajmie się naszym pojazdem z największą starannością.