Rozmaitości

Na czym polega kalkomania wodna? Co warto o niej wiedzieć?

InfoGdansk
3 października, 2022

Kalkomania wodna jest systemem druku pośredniego, który oparty jest na zastosowaniu transferu graficznego wykorzystywanego do dekoracji na powierzchniach. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie standardowy druk nie jest możliwy do realizacji. Kalkomania jest obecnie często wykorzystywana np. w przypadku ram rowerowych czy sprzętu sportowego.

Kalkomania wodna i jej podstawowe zalety

Z czego wynika duża popularność kalkomanii wodnej? Przede wszystkim w tym przypadku możliwa jest realizacja w zasadzie każdego dzieła graficznego. To świetny wybór w branżach, w których projekt i komunikat mają duże znaczenie. Kalkomania ma dość niewielką grubość i świetnie łączy się z przedmiotami różnego rodzaju. Obowiązkowo jest lakierowana, co pozwala na zwiększenie wytrzymałości druku np. na uszkodzenia mechaniczne. 

Kalkomania wodna w praktyce

Kalkomanie oferowane np. przez https://copio.pl/kalkomanie-wodne/ to uniwersalne naklejki transferowane, które drukowane są na specjalnych formach z podkładem papierowym. Po namoczeniu w wodzie aktywowany jest klej. To on efektywnie przenosi warstwę zadrukowaną na daną powierzchnię.

Dzisiaj wodne kalkomanie są wykorzystywane w naprawdę wielu branżach. Doceniane są przez agencje reklamowe, architektów wnętrz, designerów, modelarzy czy fotografów. Stosowane są podczas sesji zdjęciowych czy kampanii reklamowych różnego rodzaju. Służą bowiem przede wszystkim do tymczasowego ozdabiania przedmiotów. 

W jaki sposób wykonuje się kalkomanie?

W celu uzyskania odpowiedniego efektu trzeba jedynie namoczyć papierowy podkład, a potem zsunąć folię. Pozwala to na naniesienie warstwy z nadrukiem na dany przedmiot. Proces ten naprawdę nie jest skomplikowany.

Kalkomanie wodne są doskonałym sposobem na szybkie i efektowne zdobienie powierzchni różnego typu. Dużym atutem tej mody jest łatwość w usuwaniu dekoracji. Z drugiej strony wysokiej klasy druk biały i kolorowy zapewnia im idealną ostrość i świetne odwzorowanie detali.