Rozmaitości

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru materaca do spania?

InfoGdansk
20 lutego, 2023

Odpowiednio dobrany materac jest gwarancją komfortowego i udanego wypoczynku. Aby był on wygodny i spełniał wymagania użytkownika, należy go odpowiednio dobrać. Ważne jest to, żeby zwrócić uwagę na takie aspekty jak twardość materaca, czy rodzaj jego wypełnienia. Jest to bardzo istotne w szczególności w przypadku osób, które borykają się z alergiami. Jak więc wybrać odpowiedni materac do spania?

Jakie są rodzaje materacy?

Poszukiwania idealnego materaca do spania należy rozpocząć od dokładnego poznania oferty na rynku, czyli zapoznać się z różnymi rodzajami wypełnień. Ma to ogromny wpływ na komfort snu, a każdy typ wypełnienia charakteryzuje się nieco innymi właściwościami. 

Każdy producent materacy ma w swojej ofercie różne rodzaje podłoża do spania. Pierwszym modelem, który warto omówić, są materace sprężynowe kieszeniowe. Ich cechą charakterystyczną jest to, że sprężyny są umieszczone w oddzielnych kieszonkach, dzięki czemu mogą one pracować niezależnie od siebie. Właściwości tego typu wkładów zależą od materiału, z jakiego jest zbudowana wkładka utwardzająca.

Innym rodzaje materacy są modele lateksowe. Powstają one z połączenia lateksu syntetycznego i naturalnego mleczka z drzewa kauczukowego. Charakteryzują się one prawie idealnym dopasowanie do krzywizny ciała użytkownika, co przekłada się na bardzo wysoki komfort snu. Lateks ma także naturalne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, w związku z czym jest często wybierany przez osoby z alergią na roztocza. 

Materace termoelastyczne i wysokoelastyczne wykonywane są z nowoczesnej pianki. Zapewniają one bardzo wysoki komfort snu, świetnie dopasowują się do ciała i sprawiają, że użytkownik budzi się następnego dnia w pełni wypoczęty. Na szczególną uwagę zasługują materace termoelastyczne, które dopasowują się do ciała poprzez oddziaływanie wkładu na temperaturę, jakie ono wydziela. 

Dopasowanie materaca do potrzeb użytkownika

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę budowę ciała i wzrost użytkownika. Powinno się wybierać materace dłuższe o 20 centymetrów niż wzrost. Ponadto im cięższy użytkownik, tym twardsze powinno być podłoże. Niezwykle ważnym aspektem przy wyborze twardości jest występowanie różnego rodzaju schorzeń kręgosłupa. W takim przypadku warto również zasięgnąć porady lekarza.

Nie bez znaczenia jest również pozycja, w jakiej się najczęściej śpi. Jeśli zwykle użytkownik układa się na boku to należy wybierać modele elastyczne. Z kolei na twardszy materac powinny się zdecydować osoby, które śpią na brzuchu lub plecach. Inną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest jeszcze przyzwyczajenia osób śpiących. Można więc zdecydować się na pojedynczy materac lub dwa oddzielne. To drugie rozwiązanie sprawdza się w przypadku par, które mają odmienne preferencje np. jedna osoba śpi na boku, a druga na plecach.