Rozmaitości

Jak wybrać idealny materac?

InfoGdansk
1 czerwca, 2022

Codziennie rano wstajesz z bólem pleców? Marzysz o tym, aby w końcu wyspać się i czuć się wypoczętym? Prawdopodobnie brakuje Ci odpowiedniego materaca. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób wybrać idealny produkt. Zmień materac na lepszy i zobacz, jak szybko odczujesz różnicę, budząc się rano.

Odpowiedni dobór wielkości i szerokości materaca

Coraz więcej osób jest świadomych, jak ważny dla komfortu snu jest dobór odpowiedniego materaca. Trend ten jest szczególnie widoczny w dużych miastach, gdzie dostępność różnorodnych sklepów jest dużo większa. Szukając odpowiedniego materaca dla siebie, warto kierować się trzema aspektami.

Obecnie wybór odpowiedniego produktu do spania jest bardzo prosty. Przykładowo, poszukując materace w Gdańsku, można nabyć zarówno standardowe, gotowe już modele o określonych wymiarach, jak i złożyć zamówienie indywidualne ze specyficznymi parametrami.

Niezależnie od sytuacji należy kierować się tym, aby minimalna długość wybieranego modelu była dłuższa od wysokości użytkownika o minimum 20 cm. Z tego powodu długość większości gotowych produktów sięga dwóch metrów.

Odnośnie szerokości zakłada się minimum 70 cm dla jednej osoby, aczkolwiek najwięcej użytkowników wskazuje 90 cm jako optymalny wymiar zapewniający pełen komfort użytkowania materaca. Gdańsk jest miastem, w którym istnieje szeroki wybór produktów jednoosobowych i dwuosobowych. Ich szerokość w przypadku jednego użytkownika, waha się od 70 do 120 cm. Z kolei materace dwuosobowe mają szerokość od 140 do 200 cm.

Optymalna twardość warunkiem podporu kręgosłupa

Optymalny komfort snu zapewniają jedynie dobrane do wagi użytkownika materace. Gdańsk jest miastem, w którym bez trudu można odnaleźć modele spośród pięciu klas twardości, dedykowane są grupom osób o określonej wadze:

  • H1 – jest to materac miękki, dedykowany użytkownikom do 40 kg;
  • H2 – materac średniomiękki, dla osób do 80 kg;
  • H3 – materac średniotwardy, dla osób między 70 a 100 kg;
  • H4 – materac twardy, dla osób między 100 a 120 kg;
  • H5 – materac bardzo twardy, dla osób powyżej 120 kg.

Należy jednak pamiętać, że sposób odczuwania twardości jest dość subiektywny.

Określenie indywidualnych potrzeb

Materac powinien być dostosowany do wagi i wzrostu użytkownika, a także do pozycji, jaką przyjmuje podczas snu. Śpiąc na boku, należy zadbać, aby kręgosłup zachowywał linię prostą, leżąc na brzuchu lub plecach, minimalizować krzywienie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Najlepszą opcją są materace z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej lub materac lateksowy. Warto zadbać również o to, aby materac nie gromadził kurzu i wilgoci.

Wybierając materac, warto kierować się kilkoma aspektami. Duże znaczenie ma klasa twardości, waga i wzrost użytkownika, a także inne, osobiste preferencje. Jest to o tyle istotne, że nieodpowiedni wybór może skutkować niewyspaniem się, bólem kręgosłupa i mięśni, dyskomfortem, a także szybszym wyeksploatowaniem materaca. Co ciekawe, część osób preferuje twardsze lub bardziej miękkie podłoże. Co więcej, materace dziecięce, młodzieżowe lub dla osób starszych zwykle są bardziej miękkie, niż mogłaby to sugerować masa ciała tych użytkowników, ponieważ silniej odczuwają nacisk i dyskomfort.