Impreza już się odbyła

Imprezy

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Muzeum II Wojny Światowej

InfoGdansk
25 stycznia, 2019
Kadr z filmu Lista Schindlera. Źródło: Muzeum II Wojny Światowej.
Zdjęcie: Kadr z filmu Lista Schindlera. Źródło: Muzeum II Wojny Światowej.

27 stycznia 2019 roku (niedziela) Kino Muzeum w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zaprasza na projekcje dwóch filmów opowiadających o zagładzie Żydów podczas II wojny światowej.

Fabularyzowany dokument „Kto napisze naszą historię” (reż. Roberta Grossman) poświęcony został bezprecedensowemu przedsięwzięciu, jakim była organizacja Archiwum Getta Warszawskiego. To niezwykła historia kilkudziesięciu żydowskich intelektualistów i działaczy społecznych, którzy – ryzykując wszystko – gromadzili materiały dokumentujące życie w getcie warszawskim.

Po 25 latach od premiery pokażemy także jedno z najważniejszych dzieł w historii kina – „Listę Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga. Poruszający film inspirowany historią Oskara Schindlera ratującego Żydów w czasie II wojny światowej obsypano licznymi nagrodami, m.in. siedmioma Oscarami. W połączeniu z niezapomnianymi kreacjami aktorskimi przyczyniło się to do nadania produkcji statusu dzieła kultowego. Przed projekcją tego filmu zapraszamy na wykład, który wygłosi filmoznawca związany z Uniwersytetem Gdańskim – dr Bartosz Filip.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – projekcje filmowe w Muzeum II Wojny Światowej

KTO NAPISZE NASZĄ HISTORIĘ, godzina 13.00
reż. Roberta Grossman, 95 min, 2018, Polska, USA. Fabularyzowany film dokumentalny o bezprecedensowym przedsięwzięciu – podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego powstałym z inicjatywy Emanuela Ringelbluma w 1940 roku, które zajmowało się dokumentowaniem życia w getcie warszawskim.

Tak zwane Archiwum Ringelbluma wpisane zostało na listę UNESCO „Pamięć Świata” jako zabytek światowego dziedzictwa. Jest ono unikalnym zbiorem dokumentów stanowiących jedno z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich. W rolach głównych wystąpili polscy aktorzy, m.in.: Piotr Głowacki, Jowita Budnik, Karolina Gruszka i Wojciech Zieliński.

LISTA SCHINDLERA, godzina 15.00
reż. Steven Spielberg, 195 min, 1993, USA, dramat wojenny
Na ekrany powraca poruszająca „Lista Schindlera” Stevena Spielberga, jedno z najważniejszych dzieł w historii kina. Film otrzymał aż 7 Oscarów, m.in. za najlepszy film oraz dla najlepszego reżysera. Produkcję nagrodzono również m.in. 7 statuetkami BAFTA i trzema Złotymi Globami. Obraz Spielberga uchodzi za dzieło kultowe. W 2007 r. Amerykański Instytut Filmowy umieścił „Listę Schindlera” na ósmym miejscu pośród stu najlepszych amerykańskich filmów w historii.

Do sukcesu przyczyniły się niezapomniane kreacje aktorskie: Liama Neesona, który wcielił się w postać Oskara Schindlera, Ralpha Fiennesa w roli bezwzględnego nazisty Amona Götha, Bena Kingsley’a w roli Izaaka Sterna. Na ekranie zobaczymy także polskich aktorów, m.in. Andrzeja Seweryna, Annę Muchę i Piotra Polka. Oskar Schindler był poważanym niemieckim przemysłowcem, właścicielem fabryki, w której podczas II wojny światowej w nieludzkich warunkach pracowali więźniowie żydowscy. Film oparty jest na prawdziwej historii Oskara Schindlera, który podczas wojny ocalił przed śmiercią około 1100 ludzkich istnień.

Sala kinowa licząca 115 miejsc oraz kasy biletowe znajdują się na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ceny biletów: 15 zł – normalny, 10 zł – ulgowy.
Informacje o bieżącym repertuarze Kina Muzeum znajdują się na stronie: https://muzeum1939.pl/kino-muzeum

INFORMACJE
Kino Muzeum
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Plac Władysława Bartoszewskiego 1, 80-862 Gdańsk
Projekcje w dniu 27 stycznia 2019 roku.