Przyroda

Martwa Wisła

InfoGdansk
1 lutego, 2017
Zdjęcie: Martwa Wisła - ostatnie ujście najdłuższej polskiej rzeki
To ostatnie ujście najdłuższej polskiej rzeki oddzielają od głównego nurtu śluzy przegalińskie.
Rzeka od południa opływa Wyspę Sobieszewską, następnie toczy wody przez przestrzeń Stogów i obszarów portowo-stoczniowych. Długość tego wiślanego ramienia wynosi 27 km.

 

Nazwa może kojarzyć się z jakąś ekologiczną katastrofą, w rzeczywistości nawiązuje do wspomnianego wyżej odcięcia i powolności rzecznego nurtu. Z tego umartwienia wynika też podatność Martwej Wisły na działanie tzw. cofki, czyli napływu wód morskich w wyniku specyficznego układu wiatrów. Cofki są uciążliwe, ale to niewielki problem w porównaniu ze skalą XIX-wiecznych powodzi, gdy rzeka (1829, 1888) pustoszyła wielkie obszary Gdańska i Żuław Wiślanych.

Zobacz też – Sprawa rozwodowa w toku a zasady dziedziczenia

Żeglugowe znaczenie Martwej Wisły zostało ograniczone nową przeprawą mostową. Wysokość prześwitu Mostu Trzeciego Tysiąclecia im. Jana Pawła II to zaledwie 8 metrów, co rzeczywiście zamknęło Wisłę dla ruchu większych jednostek.

Zobacz też: Gdańsk: Czy kasa fiskalna do gastronomii czymś się różni?

 

W sezonie letnim (od maja do września) przez wody Martwej Wisły kursuje tramwaj wodny F6, rejs to spora atrakcja i okazja poznania przyrodniczych walorów tej wiślanej odnogi.