Pomniki

Ławeczka Pawła Adamowicza

InfoGdansk
24 stycznia, 2024
Zdjęcie: Ławeczka Pawła Adamowicza na Wyspie Spichrzów w Gdańsku.

Upamiętnienie Pawła Adamowicza zostało uroczyście odsłonięte w dniu 14 stycznia 2024 roku, zatem w 5. rocznicę tragicznej śmierci prezydenta miasta Gdańska.

Podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent został zaatakowany przez Stefana Wilmonta, wskutek rozległych ran zadanych z użyciem noża prezydenta nie udało się uratować.

Pomnikowa ławeczka Pawła Adamowicza na Wyspie Spichrzów

Pomnikowa ławka upamiętnia więc tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza, który aż sześciokrotnie był wybierany na urząd ;prezydencki w Gdańsku. W trakcie jego kadencji zrealizowano wiele inwestycji, które wyprowadziły miasto z XX wieku w kolejne stulecie.
Pomnikowa ławka znajduje się w północnej części Wyspy Spichrzów, w pobliżu kładki obrotowej łączącej brzegi starej Motławy.

Lokalizacja upamiętnienia nie jest przypadkowa, bo za kadencji prezydenta Pawła Adamowicza temat zabudowy Wyspy Spichrzów wreszcie nabrał konkretnych kształtów i właściwej dynamiki. Czy estetyka i styl nowej zabudowy pasują do historycznego kontekstu i otoczenia – to temat na zupełnie inne opowiadanie.

Pomnikowa ławka przedstawia uśmiechniętego prezydenta patrzącego w kierunku Żurawia – największego dźwigu portowego średniowiecznej Europy i powszechnie kojarzonego symbolu miasta Gdańska.

Mosiężny pomnik powstał według artystycznej koncepcji Andrzeja Renesa, który wykonał wiele innych ciekawych upamiętnień – między innymi pomnik ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Ignacego Paderewskiego w Nowym Jorku.
Na terenie Gdańska zobaczyć można inne dzieło tego artysty – upamiętnienie sanitariuszki Danuty Siedzikówny „Inki” ustawione przy Trakcie św. Wojciecha.

W uroczystości odsłonięcia ławeczki Pawła Adamowicza udział wzięła rodzina prezydenta, pani prezydent Aleksandra Dulkiewicz oraz przedstawiciele firm związanych z inwestycjami prowadzonymi na terenie Wyspy Spichrzów.

Nie obyło się bez poważnej niezręczności, mieszkańcy natychmiast wychwycili błędną treść pomnikowej tabliczki, według której prezydent miał się urodzić w 1955 roku (powinno być w 1966), szeroko komentowano też wyjątkowo niechlujną próbę poprawienia tej pomyki.

Gdańskie upamiętnienia Pawła Adamowicza

Śmierć prezydenta Pawła Adamowicza wstrząsnęła opinią publiczną w Polsce i była też szeroko komentowana w mediach zagranicznych.

Paweł Adamowicz doczekał się wielu upamiętnień rozsianych w przestrzeni miasta Gdańska. Wewnątrz kościoła Mariackiego zobaczyć można urnowy grób tragicznie zmarłego. Natomiast w Małej Sali Rady Ratusza Głównego Miasta znajduje się wystawa „Biurko Prezydenta” z przedstawieniem gabinetu Pawła Adamowicza. Na sporym pulpicie leżą książki z jego podręcznej biblioteczki, osobisty terminarz, obok fotorealistyczny obraz autorstwa Anny Wypych-Klimowskiej.

W pobliżu Złotej Bramy zobaczyć można płytę upamiętniająca śmierć prezydenta. Ciekawe upamiętnienie znajduje się w bliskim sąsiedztwie Parku Oliwskiego, do postaci prezydenta nawiązuje posąg lwa ustawiony w pobliżu siedziby firmy Doraco.