Impreza już się odbyła

Informacje

Krystyna Łubieńska zaprasza… Nie tylko teatr

InfoGdansk
2 października, 2020
Zdjęcie: Krystyna Łubieńska zaprasza... Nie tylko teatr. Wystawa w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Wystawa z oliwskiego Pałacu Opatów opowiada o artystycznym dorobku Krystyny Łubieńskiej – znakomitej aktorki Teatru Wybrzeże, przez kilkadziesiąt lat wstępującej na scenie tej placówki teatralnej.

Wystawa przybliża też kolekcjonerskie pasje artystki, znanej między innymi z wielkiego upodobania do gustownych i szykownych… torebek balowych. Wartych uwagi eksponatów na tej wystawie rzeczywiście nie brakuje.

Filmowa rola u boku Adolfa Dymszy

Krystyna Łubieńska jest związana z gdańskim Teatrem Wybrzeże od 1958 roku, gdy w sztuce „Wojny Trojańskiej nie będzie” wcieliła się w postać zjawiskowo pięknej Heleny. Potem przyszły występy pod okiem wybitnych reżyserów: Bohdana Korzeniewskiego, Jerzego Golińskiego i Andrzeja Wajdy.

W tym czasie we wspomnianym teatrze udzielał się też Zbigniew Cybulski, który jednak nieporównywalnie lepiej odnajdywał się w rolach filmowych – teatralne kostiumy jakby usztywniały tego znakomitego aktora. Zbigniew Cybulski wyreżyserował też sztukę „Jonasz i błazen”, w której Krystyna Łubieńska odegrała rolę hrabianki Barbary.

Teatralnych osobowości na tej wystawie nie koniec, bo przecież twórcą scenografii do prezentowanych przedstawień był Marian Kołodziej – późniejszy autor ołtarzowych kompozycji z czasów pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Gdańska. Wśród eksponatów zobaczyć można kilka grafik tego wybitnego artysty.

W 1962 roku Krystyna Łubieńska wystąpiła w filmie „Mój stary”, w którym zagrała u boku słynnego Adolfa Dymszy, był to jeden z ostatnich filmów tego znakomitego aktora.

Film w reżyserii Janusza Nasfetera doczekał się objazdowej promocji w Stanach Zjednoczonych, w akcji wzięła też udział Krystyna Łubieńska i tam od rodziny otrzymała piękną torebkę balową. Potem przyszły nabytki między innymi na reaktywowanym Jarmarku Dominikańskim, w rezultacie powstała kolekcja około 200 takich atrybutów kobiecej elegancji i klasy. Warto zobaczyć, niektóre z tych torebek to prawdziwe dzieła sztuki.

Na wystawie również fotografie, teatralne kostiumy, prywatne sukienki aktorki oraz stylowe lalki z XIX stulecia.

Zatem tak jak w tytule – nie tylko teatr, a bardziej takie podsumowanie twórczości i prywatnej aktywności.

W 1996 roku Krystyna Łubieńska została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi z okazji 50-lecia Teatru Wybrzeże. Dziewięć lat później otrzymała nagrodę prezydenta miasta Gdańska za całokształt pracy artystycznej. Ciekawych odznaczeń oczywiście znacznie więcej – medale, dyplomy i podziękowania wypełniają całą wystawową gablotę.

INFORMACJE
Krystyna Łubieńska zaprasza… Nie tylko teatr.
Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku;
ul. Cystersów 18, 80-330 Gdańsk;
Wystawa do 31 grudnia 2020 r.