Zabytki

Budynek Kasy Chorych przy ul. Wałowej

InfoGdansk
29 marca, 2016
Zdjęcie: Budynek dawnej Kasy Chorych przy ul. Wałowej, projekt architekta Adolfa Bielefeldta

Ogromny budynek nie jest uznawany za gdańską atrakcję turystyczną. Trochę niesłusznie, bo ten wielki gmach jest wybitnym przykładem tzw. Backsteinexpressionismus, ceglanego ekspresjonizmu, nurtu architektonicznego zrodzonego w Niemczech w latach dwudziestych ubiegłego stulecia. Rzeczywiscie fasada opisywanego budynku jest misterną kompozycją ceglanych motywów i detali.

Budynek powstał według projektu Adolfa Bielefedta – wybitnego architekta działającego w Gdańsku i Sopocie

Budowę obiektu rozpoczęto w 1925 roku, wykorzystano projekt Adolfa Bielefeldta. Przy pracach koncepcyjnych zaangażował sie też profesor Richard Kohnke, według jego pomysłu wzniesiono żelbetową konstrukcję budynku. Więcej w tym zabytku betonu, cegły wykorzystano przede wszystkim do aranżacji zewnętrznego wystroju.

Warto zwrócić uwagę na charakterystyczną wklęsłość fasady, podobne rozwiązanie Bielefeldt zastosował w projekcie budynku Danziger Tabak Monopol-Fabrik przy ul. Łąkowej 39.

Budynek powstał jako tzw. Allgemeine Ortskrankenkasse, czyli urząd ubezpieczalni zdrowotnej. Wnętrza dobrze dostosowano do zaplanowanych funkcji: na parterze urządzono 28 stanowisk obsługi petentów, inne pomieszczenia tego 7-kondygnacyjnego obiektu przeznaczono na archiwa, pralnię, łaźnię, mieszkania itd.

Budynek w niezłym stanie przetrwał lata II wojny światowej i w powojennym Gdańsku był wykorzystywany w roli wielkiej przychodni lekarskiej. Do dzisiaj w budynku działają trudne do zliczenia gabinety i firmy medyczne. Niestety z autentycznego wyposażenia niewiele się zachowało.