Impreza już się odbyła

Informacje

„Karaś” w Muzeum II Wojny Światowej

InfoGdansk
3 listopada, 2017
PZL-23 Karaś. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zdjęcie: PZL-23 Karaś. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ciekawy eksponat zobaczyć można w Muzeum II Wojny Światowej, to ster kierunku z polskiego samolotu PZL-23 „Karaś”. Fragment samolotu wystawiono w dniu 13 października 2017 roku w gablocie na poziomie -1, tuż obok wejścia głównego. Zainaugurowano tym cykl „eksponat miesiąca” – comiesięczną prezentację ważnych przedmiotów związanych z tematyką II wojny światowej.

Eksponat Miesiąca w Muzeum II Wojny Światowej

Na sterze biało-czerwona szachownica jako znak rozpoznawczy polskiego lotnictwa wojskowego i fragment napisu z objaśnieniem modelu samolotu.

karas2

Fragment steru kierunkowego PZL-23 Karaś.

PZL-23 „Karaś” powstał na początku lat trzydziestych według projektu Stanisława Praussa z Państwowych Zakładów Lotniczych w Warszawie. Jak na tamte czasy był maszyną o przyzwoitym poziomie technicznych rozwiązań i przewidziany został do zadań rozpoznawczych oraz taktycznych bombardowań. Konstrukcja wzbudziła nawet zainteresowanie kilku państw zagranicznych, ostatecznie kilkanaście sztuk wersji eksportowej zasiliło bułgarskie siły powietrzne.

Na stan polskiej armii trafiło ok. 240 sztuk wersji PZL-23B. We wrześniu 1939 roku samolot był już wyraźnie przestarzały i nie mógł się równać z nowoczesnymi maszynami niemieckiej Luftwaffe.

Polskie „Karasie” nie ustąpiły bez walki, ich eskadry przeprowadziły m.in. bombardowania niemieckich kolumn pancernych pod Radomskiem, Pułtuskiem i Różanem. 2 września 1039 roku samotny „Karaś” zrzucił bomby na fabrykę w Ohlau (Oławie) i był to pierwszy atak bombowy na terytorium niemieckie podczas II wojny światowej.

Kilkanaście ewakuowanych maszyn przejęła armia rumuńska, samoloty wzięły potem udział w kampanii przeciwko ZSRR – między innymi w katastrofalnych dla III Rzeszy i jej sojuszników zmaganiach pod Stalingradem…

INFORMACJE
Eksponat miesiąca: ster kierunkowy PZL-23 „Karaś”
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Pl. W. Bartoszewskiego 1, 80-862 Gdańsk
www.muzeum1939.pl