Impreza już się odbyła

Imprezy

Jesienna Wystawa Makiet Kolejowych

InfoGdansk
4 listopada, 2021
Zdjęcie: Jesienna Wystawa Makiet Kolejowych w Galerii Metropolia.

Pod koniec listopada (27 listopada) w gdańskiej Galerii Metropolia odbędzie się kolejna odsłona Jesiennej Wystawy Makiet Kolejowych.

Będzie na co popatrzeć, na wielkiej makiecie wykonanej w skali 1:87 w barwną i dynamiczną całość złączy się kilkanaście posterunków ruchu kolejowego: stacje, przystanki osobowe, ładownie, bocznice, parowozownie i oczywiście długie odcinki torów kolejowych.

Makieta w Galerii Metropolia – dzieło Klubu Miłośników Kolei i Modelarzy Kolejowych „Nostalgia za Parą”

Wspomniany wyżej klub „Nostalgia za Parą” skupia miłośników starej kolei, kolekcjonerów i wytrwałych modelarzy. Od 2018 roku klub współpracuje z Galerią Metropolia, na jej terenie znajduje się modelarnia, w której odbywają się cykliczne spotkania klubowiczów oraz prace przy makietach.

Prezentowana makieta składa się z osobnych modułów budowanych przez poszczególnych modelarzy. Zestawiona z wielu części pokazuje skomplikowany wycinek prawdziwego szlaku kolejowego, a ruch miniaturowych pociągów odbywa się zgodnie z obowiązującymi regulacjami.

Na wielkiej makiecie zobaczyć m. in. można pociągi polskich przewoźników, zatem towarowe PKP Cargo oraz pasażerskie PKP Intercity. Modele nawiązują do składów doskonale znanych z kolejowych podróży, stąd na makiecie przejazdy pociągów „Jan Kiepura”, „Wawel” i „Chopin”.

Do tego pociągi towarowe oraz składy innych europejskich operatorów kolejowych – przewoźników z Włoch, Niemiec, Francji, Rosji, Czech i Węgier.

Na makiecie zobaczyć też można Parowozownię Ostrów Wielkopolski wyposażoną w halę wachlarzową, obrotnicę oraz infrastrukturę do technicznej obsługi parowozów – kanały rewizyjne, żurawie wodne, dźwigi, zasobniki do nawęglania lokomotyw i wiele innych urządzeń.

Natomiast zabezpieczony semaforami ruch kolejowy zorganizowany został w tak zwane Lokalne Centrum Sterowania – zatem na makiecie znajduje się kilka posterunków odstępowych (z semaforami) zarządzanych przez jednego dyspozytora ruchu. Realizmu więc nie zabraknie.

Szkoła Maszynistów przy makiecie kolejowej

Makieta działać będzie w godz. 10.00-14.00 oraz 15.30-19.00. Po zakończeniu wystawy chętni mogą zapisać się do Szkoły Maszynistów, w której nabyć można umiejętności związane z kierowaniem ruchem kolejowym.

Z wykorzystywaniem makiety, zgodnie z obowiązującymi zasadami ruchu, kierować można pociągami towarowymi, ekspresowymi, osobowymi, pośpiesznymi i specjalnymi. Zapisy pod nr 501-647-139.

Opisana powyżej makieta kolejowa działać będzie na poziomie +2 Galerii Metropolia.

Kolej w Gdańsku – kilka migawek z historii

Budowa linii kolejowej Berlin-Królewiec rozpoczęła się w 1846 roku, początkowo trasa omijała obszary nadmotławskiego miasta. Wielkim wyzwaniem inżynierii kolejowej stała się wtedy budowa przeprawy przez Wisłę. W 1857 roku uroczyście otwarto most kolejowy w Tczewie, wówczas najdłuższy most w Europie, a obecnie światowy unikat tego rodzaju budownictwa technicznego.

Trasa kolejowa została do Gdańska doprowadzona w roku 1852, pamiątką po tej inwestycji są pozostałości bramy kolejowej, w tym potężnie umocnionym obiekcie składy kolejowe przecinały linię gdańskich fortyfikacji bastionowych.

Zobacz też: Czy meble ze stali nierdzewnej sprawdzą się w gastronomii?

Z pierwszego gdańskiego dworca kolejowego (Danzig Leege Tor) ostały się tylko dwa niepozorne budynki, natomiast doskonale kojarzony neorenesansowy dworzec kolejowy powstał na początku XX stulecia jako trzeci kompleks dworcowy w historii Gdańska.

W drugiej połowie XIX wieku powstała trasa kolejowa łącząca Gdańsk ze Szczecinem, komunikacyjna inwestycja wkrótce potem przyśpieszyła rozwój wielu uśpionych wcześniej miejscowości – na przykład Lęborka i przede wszystkim kurortowego Sopotu.

W pobliżu Galerii Metropolia zobaczyć można ciekawy zabytek kolejowej techniki – nastawnię bramową z początku XX stulecia.

Natomiast w gdańskim Śródmieściu architekturą, elegancją i rozmachem do dzisiaj zadziwia budynek Dyrekcji Kolei wybudowany w latach 1912-1914.

I znowu o Wrzeszczu, na pobliski peron w dniu 2 stycznia 1952 roku wjechał wagon kolei elektrycznej, tego dnia można by rzec narodziła się SKM (Szybka Kolej Miejska), która jako arteria komunikacyjna odegrała kluczową rolę w integracji pobliskich miast, określanych od dawna jako Trójmiasto.

Zatem kolejowych ciekawostek w bliskim sąsiedztwie Galerii Metropolia nie brakuje.

INFORMACJE
Jesienna Wystawa Makiet Kolejowych;
Galeria Metropolia w Gdańsku, poziom +2;
27 listopada 2021 r.