Postacie

Jakub Teodor Klein (1685-1759)

InfoGdansk
7 marca, 2016
Zdjęcie: Jakub Teodor Klein - urzędnik, prawnik i botanik...

Z wykształcenia był prawnikiem i matematykiem, jednak sławę zdobył jako europejskiego formatu botanik. Studiował w Królewcu, potem sporo podróżował po krajach Europy Zachodniej, w trakcie tych wojaży łatwo i chętnie nawiązywał kontakty z kolejnymi naukowcami.

Jakub Teodor Klein – światowy pionier współczesnej botaniki

Młody Jakub Klein osiadł ostatecznie w Gdańsku, tu otrzymał posadę miejskiego sekretarza. Jego europejskie obycie zostało docenione przez dwór królewski – jako dyplomata reprezentował króla w wielu zagranicznych misjach. Uczestniczył też w rozmowach miasta z nękającymi Gdańsk wojskami królewskimi.

Wielką pasją Kleina stały się obserwacje przyrody. Założył własny ogród botaniczny, chętnie odwiedzany przez  zaintrygowanych gości, również monarchów: Fryderyka Wilhelma I, cara Piotra I , Stanisława Leszczyńskiego i Augusta II.  Zgromadził wspaniałą kolekcję przyrodniczych eksponatów: muszli, spreparowanych ptaków i ssaków, próbek minerałów i metali.

Zobacz też – Jak współpracować z agencją SEO?

Do historii przeszedł jako zoolog i autor pierwszej klasyfikacji świata zwierzęcego. Co prawda szybko wykazano nieprawdziwość przyjętych przez niego założeń (np. podział w oparciu o ilość odnóży), niemniej była to pionierska próba usystematyzowania przyrody. Karol Linneusz na cześć gdańszczanina nazwał rodzaj roślin („kleinia”) z rodziny astrowatych.

Jakub Teodor Klein w elitarnym Royal Society

Współcześni widzieli w nim wybitnego naukowca, stąd członkostwo Kleina w elitarnym londyńskim Royal Society oraz w akademiach nauk w Bolonii, Petersburgu i Halle. W Gdańsku pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Przyrodniczego. Nauka w bardzo istotny sposób wpisała się też w jego życie rodzinne, bo Klein został teściem Daniela Gralatha – znakomitego gdańskiego burmistrza i jednocześnie światowego pioniera badań nad elektrycznością.

Zobacz też – Jak wygląda tworzenie stron w Gdańsku?

Jakub Teodor Klein jest patronem wagonu tramwajowego Pesa Swing nr 1034.