Rozmaitości

Jak rozpocząć przygodę z myślistwem? Odpowiadamy

InfoGdansk
7 października, 2022

Chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z myślistwem? Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Zastanawiasz się, jak się do tego przygotować? Kto może zostać myśliwym i jakie warunki musi spełnić? Odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz w naszym artykule.

Jak zostać myśliwym?

Zanim wybierzesz się na swoje pierwsze polowanie, musisz dopełnić szeregu formalności. Całą procedurę rozpocznij od zgłoszenia się do wybranego koła łowieckiego i wyrażenia chęci odbycia stażu kandydackiego, który trwa rok.

Kolejnym krokiem jest udział w szkoleniu organizowanym przez zarząd okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego. Kończy się ono egzaminem, który ma na celu sprawdzenie Twojej wiedzy i umiejętności strzeleckich. Po jego pomyślnym zaliczeniu czeka Cię złożenie deklaracji członkowskiej do Polskiego Związku Łowieckiego oraz uiszczenie opłaty wpisowej. Wówczas otrzymasz legitymację członkowską oraz zaświadczenie o zdanym egzaminie.

Wspomniane dokumenty będą Ci potrzebne do uzyskania pozwolenia na broń do celów myśliwskich. Możesz się o nie ubiegać w wojewódzkiej komendzie policji. Jeżeli uda Ci się je uzyskać – jesteś na dobrej drodze! Przed Tobą jeszcze zakup profesjonalnej broni, którą możesz nabyć m.in. w sklepie internetowym https://kolbykunysz.pl oraz zaopatrzenie się w kilka niezbędnych akcesoriów.

Jak wygląda egzamin myśliwski?

Zastanawiasz się, jak właściwie wygląda egzamin, którego zdanie jest kluczowe dla zdobycia potrzebnych uprawnień? Składa się z trzech części:

– pisemnej,

– ustnej,

– egzaminu strzeleckiego.

Pierwsza część składa się ze 100 pytań testowych, spośród których 30 dotyczy bezpieczeństwa w trakcie polowania. Konieczne jest uzyskanie minimum 80%, aby zaliczyć tę część. Egzamin ustny polega na udzieleniu odpowiedzi na 3 wylosowane pytania – komisja ocenia każdą odpowiedź w skali od 1 do 5 punktów. Aby zdać, potrzebne jest minimum 9 punktów. Egzamin strzelecki odbywa się na strzelnicy, a ocenie poddawane są praktyczne umiejętności strzeleckie oraz wiedza z zakresu skuteczności posługiwania się bronią.