Rozmaitości

Jak efektywnie wykorzystać całą przestrzeń magazynową? Sprawdź czym są antresole magazynowe!

InfoGdansk
22 listopada, 2022

O ile wykorzystanie powierzchni magazynu jest relatywnie proste, to już optymalne zagospodarowanie całej jego wysokości wymaga pewnego wysiłku. W wielu przypadkach najlepszym wyborem jest zastosowanie antresol magazynowych. Na czym polega ich przewaga?

Przechowuj przedmioty o nietypowych kształtach.

W każdym magazynie czasem trafiają się produkty dość kłopotliwe, na przykład wymagające usprawnionego przewietrzania. Antresole magazynowe są o tyle pomocne, że w wielu przypadkach producenci oferują je z podłogą z kratownic. Jak doradzają eksperci z mag-complex.pl, to często bardzo dobre rozwiązanie nie tylko dlatego, że same produkty są przechowywane w lepszych warunkach, ale zasadniczo poprawie ulega cyrkulacja powietrza w magazynie i to wpływa też na samopoczucie pracowników.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby antresole magazynowe miały podłogę z płyty, którą dodatkowo można wykończyć warstwą antypoślizgową – to co prawda nie poprawi wentylacji, ale przynajmniej zwiększy wielkość dostępnej przestrzeni.

Antresole pozwalają wydzielić pewną przestrzeń, która będzie przydatna do przeprowadzenia niektórych produktów – konfekcjonowania detali, kontroli jakości albo przechowywania akcesoriów, na które w innych miejscach zabrakło miejsca. W niektórych magazynach są one wykorzystywane stale, w innych tylko czasowo, jednak bardzo często korzysta się właśnie z ich odrębności, żeby wykonać pewne prace przy pewnych określonych typach lub partiach towarów.

Jak najlepiej wykorzystać antresole magazynowe?

Odpowiednia podłoga na górnym poziomie antresoli to oczywiście ważny element wpływający na funkcjonalność antresol magazynowych, ale rzadko jest to jedyne kryterium, które już pozwala podjąć ostateczną decyzję co do zakupu. Jakie dodatkowe elementy wpływają na ocenę praktyczności antresoli magazynowej?

  • Rampa na górnym poziomie. Dzięki temu, choć wszystkie prace na rampie można wykonać ręcznie, transport na dolny poziom może odbywać się w partiach spakowanych na paletach lub w pojemnikach transportowych, co zwiększa liczbę prac możliwych do prowadzenia na antresoli.
  • Możliwość dopasowania konstrukcji schodów. Stopnie są w większości przypadków wykonane z kratownicy i zabezpieczane standardową poręczą, natomiast istotne jest także to, żeby można było dopasować nachylenie i wysokość stopni. To pozwala zmieścić antresolę w większości magazynów i jednocześnie zapewnia właściwy poziom bezpieczeństwa.
  • Antresole magazynowe można wyposażyć w wiele standardowych, ale i wykonanych na zamówienie akcesoriów, w tym łączników z regałami paletowymi czy taśmociągami bądź innymi systemami transportu wewnętrznego. To sprawia, że właśnie na antresolach niekiedy przygotowuje się centra kontroli jakości lub podobne punkty.

Antresole magazynowe są w dużym zakresie konfigurowalne, co oznacza, że na bazie podstawowego projektu można stworzyć wyposażenie praktycznie każdego magazynu. Oczywiście te modyfikacje będą wpływały na cenę, jednak w kontekście nowych możliwości, jakie da zagospodarowanie przestrzeni w pionie, jest to zwykle opłacalna inwestycja.

Notka prasowa.