Chęć zrzucenia zbędnych kilogramów to jeden z najczęstszych powodów, które skłaniają nas do biegania. Jednak nie zawsze wiemy, po jakim czasie zauważymy efekty i ile kalorii spala się podczas biegania. Jak to wygląda?
Bieganie to sport, który cieszy się dużą popularnością. Nie wymaga dużych nakładów finansowych i nie jest tu potrzebny żaden sprzęt – nic więc dziwnego, że coraz więcej osób chce poprawić swoją sylwetkę, rozpoczynając przygodę z bieganiem. Dobrze zbilansowana dieta i dopasowany do możliwości organizmu trening pozwolą uzyskać oczekiwane rezultaty. Ile spalamy kalorii podczas biegania?
Ile kalorii spala się podczas biegania?
Ilość kalorii, które można zgubić w trakcie biegania to ważna informacja dla osób, które chcą rozpocząć treningi głównie po to, aby schudnąć. Ile kalorii spala bieganie? Przyjmuje się, że spalamy 62 kcal na każdy kilometr. Jest to jednak orientacyjna wartość, ponieważ ma na to wpływ kilka czynników, takich jak wiek, płeć, wzrost, waga, tempo biegu czy typ treningu.
Im szybciej biegniemy, tym więcej kalorii spalamy. Jeśli w ciągu godziny przebiegniemy 10 km, kalorii spalimy około 620. Jeśli natomiast zwiększymy tempo i przebiegniemy 15 km w godzinę, spalimy już 930 kcal. Intensywność treningu ma tutaj ogromne znaczenie. Najlepsze efekty przynosi trening interwałowy, czyli zmiana tempa w trakcie biegu – po szybszym odcinku robimy przerwę i biegniemy bardzo wolno. Przy takim biegu można spalić w godzinę nawet 1000 kcal, ale jest to trudny trening, który mocno wyczerpuje organizm i nie powinny go stosować osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z bieganiem.
Intensywność treningu i dystans należy zwiększać stopniowo. Przyjęło się, że powinno to być 10% tygodniowo. Jednak początkujący biegacze nie powinni się zniechęcać, ponieważ każdy trening wykonywany regularnie przynosi efekty. Po pewnym czasie waga spada, a ciało staje się ujędrnione i silne. Więcej informacji dla biegaczy znajdziesz na stronie: https://alenergy.eu/ILE-KALORII-SPALAMY-PODCZAS-BIEGANIA-blog-pol-1633507264.html.
Pamiętaj o ujemnym bilansie kalorycznym
Chcąc zrzucić zbędne kilogramy, trzeba pamiętać, że niezbędny jest do tego ujemny bilans kaloryczny, inaczej deficyt kaloryczny. Oznacza to, że musisz przyjąć mniej kalorii, niż spala Twój organizm. Nagradzanie się za wykonany trening przekąskami nie jest dobrym pomysłem, ponieważ można w ten sposób spożyć podobną lub większą ilość kalorii, co kalorie spalone w trakcie biegania. Jeśli więc utrata zbędnych kilogramów jest celem rozpoczęcia treningów, zwiększenie ilości jedzenia nie jest dobrym pomysłem.
Oczywiście, należy też uważać, aby tych kalorii nie było zbyt mało, ponieważ może to mieć negatywne skutki dla organizmu. Dlatego odchudzanie warto zacząć od wizyty u dietetyka, który pomoże opracować odpowiednią dietę. Zdrowa dieta i aktywność fizyczna to elementy, które są konieczne, aby osiągnąć swój cel i zadbać o swój organizm. Dobrze skomponowany jadłospis musi zapewnić odpowiednie składniki odżywcze, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Ile kalorii trzeba spożyć, aby odżywić organizm, a jednocześnie schudnąć? Zapotrzebowanie energetyczne jest uzależnione od kilku czynników. Należy wziąć pod uwagę wiek, płeć, wagę, wzrost, sposób życia i aktywność fizyczną, aby obliczyć odpowiednią dla nas ilość kalorii. W internecie znajdziemy kalkulatory, które pomogą nam wyliczyć, ile kalorii potrzebujemy każdego dnia. Odpowiedni sposób odżywiania i regularna aktywność fizyczna pomogą w uzyskaniu wymarzonej sylwetki i znacznie poprawią samopoczucie.
undefined