Imprezy

III Rowerowy Rajd Piaśnicki

InfoGdansk
28 września, 2023

W najbliższą sobotę (30 września 2023 r.) odbędzie się trzecia edycja rajdu rowerowego, który dedykowany jest pamięci ofiar zamordowanych w Lasach Piaśnickich przez niemieckich okupantów.

W organizację III Rowerowego Rajdu Piaśnickiego zaangażowali się: Michał Kowalski (Stowarzyszenie „Nasze Pomorskie”), Piotr Dettlaff (radny Gminy Władysławowo), Sławomir Idkowiak (radny Gminy Puck) oraz Waldemar Mieczkowski reprezentujący Strzelecki Klub Sportowy „Glock”.

III Rowerowy Rajd Piaśnicki – przydatne informacje

Podczas tegorocznej edycji uczestnicy pojadą dwiema trasami. Spotkanie grup jadących w tym samym czasie nastąpi przy krzyżu w Domatowie. Pierwsza grupa wyruszy o godz. 8.45 sprzed kościoła św. Piotra i Pawła w Pucku. Trasa poprowadzi do kościoła św. Faustyny Kowalskiej i następnie przez Leśniewo, Domatowo, Małą Piaśnicę do pomnika zamordowanych księży w Piaśnicy.

Druga grupa wyruszy z Władysławowa i pojedzie przez Łebcz i Starzyno.

Około godziny 11.30 nastąpi zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod wspomnianym wyżej pomnikiem. O godzinie 12.00 w Sanktuarium Piaśnickim zostanie odprawiona uroczysta msza święta.

W drodze powrotnej na terenie parafii w Leśniewie uczestnicy rajdu otrzymają ciepły posiłek. Planowane zakończenie rajdu o godzinie 15.00.

Warto też skorzystać z informacji zawartych na poniższej grafice.

Udział w III Rowerowym Rajdzie Piaśnickim jest nieodpłatny, uczestnictwo oznacza akceptację regulaminu.
Więcej informacji na stronie organizatora:

https://m.facebook.com/p/Rowerowy-Rajd-Pia%C5%9Bnicki-100078770591781/

Lasy Piaśnickie – Kaszubska Golgota

Dlaczego pamięć o tragedii z Lasów Piaśnickich jest taka ważna? Od jesieni 1939 roku na tym odludnym terenie niemieccy okupanci prowadzili masowe rozstrzeliwanie polskiej ludności z północnej części Pomorza Gdańskiego. Według ostrożnych szacunków do wiosny 1940 roku w Lesie Piaśnickim zamordowano około 12 tysięcy osób.
Ofiary nie były przypadkowe, bo eksterminacja objęła osoby z tak zwanej Führungsschicht , czyli uznane za elity polskiej społeczności.

W Lesie Piaśnickim rozstrzeliwano więc polskich urzędników, leśników, nauczycieli, artystów, kupców i przedstawicieli duchowieństwa. Wiele z tych osób odgrywało znaczącą rolę w działaniu lokalnych środowisk kaszubskich, dlatego określenie Lasy Piaśnickie – Kaszubska Golgota jest jak najbardziej zasadne.
Więcej informacji na temat tła i przebiegu egzekucji w Lasach Piaśnickich można znaleźć w naszym wcześniejszym wpisie.

Zobacz więcej – Kaszubska Golgota – niemiecka zbrodnia w Lasach Piaśnickich

Ofiarom okupacji niemieckiej z czasów II wojny światowej należy się więc pamięć i szacunek. Wspomniane osoby swoją manifestacją polskości i przywiązaniem do wartości patriotycznych naraziły się funkcjonariuszom zbrodniczej ideologii i odważną postawę opłaciły ceną własnego życia.

Od kilkunastu lat opiekę duchową nad tym miejscem prowadzi Sanktuarium Piaśnickie działające przy parafii Chrystusa Króla i Błogosławionej Alicji Kotowskiej w Wejherowie.

INFORMACJE
III Rowerowy Rajd Piaśnicki;
Początek w Pucku oraz we Władysławowie;
30 września 2023 r.