Informacje

Fotografie Stanisława Składanowskiego

InfoGdansk
17 sierpnia, 2023
Zdjęcie: Fotografie Stanisława Składanowskiego. Fot. Dawid Linkowski.

Przed budynkiem dawnej Dyrekcji Stoczni Gdańskiej zobaczyć można wystawę fotografii Stanisława Składanowskiego – jednego z najbardziej znanych i zasłużonych fotografów stoczniowych.

Wystawa pod tytułem. „31.08.1980r. Dzień, w którym stoczniowcy napisali #nowehistorie” jest pierwszą z inicjatyw, które towarzyszą obchodom 43. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w Gdańsku. Wystawa powstała z inicjatywy Stoczni Cesarskiej Development.

Stanisław Składanowski – stoczniowiec i wybitny fotograf

Stanisław Składanowski w czasie strajków stoczniowych wykonał ponad 1100 zdjęć. Większość z nich stanowi unikatową dokumentację wydarzeń, które latem 1980 roku doprowadziły do powstania Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Solidarność i dziewięć lat później upadku systemu autorytarnego w Polsce i Europie.

Fotograf pracował swego czasu w stoczni, znajomość stoczniowych realiów z pewnością pomogła w fotograficznym uchwyceniu dynamicznie zmieniającej się historii.

Wystawa obejmuje 21 najciekawszych i najbardziej ikonicznych zdjęć z wystawy „Sierpień 80”, która powstawała z inicjatywy autora zdjęć z okazji 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych w 2020 r. i miała swoją premierę na terenie Stoczni Cesarskiej w galerii WL4.

Zobacz też – 6 pomysłów na prezenty ślubne dla wierzącej pary młodej

Wśród prezentowanych zdjęć zobaczyć można znane, ikoniczne ujęcia przedstawiające słynną tablicę z 21 postulatami, czy Lecha Wałęsę triumfalnie niesionego na barkach stoczniowców z budynkiem Dyrekcji Stoczni w tle. Nowa wystawa stanowi hołd dla wszystkich, którzy brali udział w tych historycznych wydarzeniach i jest kolejnym z działań właściciela, mającym na celu popularyzację pamięci o historii tego terenu.

Zdjęcia Stanisława Składanowskiego

Związki Stanisława Składanowskiego z tematyką stoczniową zaczęły się w 1964 roku. Przyszły fotograf-pasjonat był najpierw uczniem, później pracownikiem Stoczni Gdańskiej oraz Gdańskiej Stoczni Remontowej. Od roku 1975 był już zaawansowanym fotoamatorem. Na swoich zdjęciach starał się pokazać przede wszystkim ludzi – ich reakcje i różne stany emocjonalne – od niepewności, trwogi, wyczekiwania na dalszy bieg zdarzeń, zbiorowej modlitwy, zabawnych sytuacji, jak i wielu codziennych zdarzeń, które miały miejsce w czasie strajków.

Zobacz też – Jak przebiega leczenie ostrogi piętowej? Co pomaga na to schorzenie?

Na zdjęciach nie brakuje także ostatecznej euforii z odniesionego zwycięstwa, poczucia wiary i nadziei na lepsze jutro po wielu dniach strajku oraz wydarzeń będących konsekwencją, po tamtych pamiętnych dniach Sierpnia 1980 r.

Obchody rocznicy podpisania Porozumień Gdańskich w Stoczni Cesarskiej Development

Kolejne wydarzenia towarzyszące obchodom rocznicy Porozumień Gdańskich Stocznia Cesarska Development zaplanowała na 31. sierpnia 2023 roku. Wśród nich będzie dzień otwarty budynku Dyrekcji, foto spacer po terenie ze Stanisławem Składanowskim i aktywności dla dzieci.

Zwieńczeniem rocznicowych działań będzie plenerowa projekcja filmu dokumentalnego „Ludzie z Tła” autorstwa Marka Osiecimskiego na fasadzie budynku Dyrekcji. O szczegółach Spółka poinformuje wkrótce.