Wystawa plenerowa upamiętnia Macieja Kosycarza – zmarłego w tym roku znakomitego fotografa, który przez trzydzieści lat z zaangażowaniem dokumentował przestrzeń i codzienne życie nadmotławskiego miasta.
Maciej Kosycarz – gdański kronikarz z obiektywem
Macieja Kosycarza zauważało się z daleka. Z charakterystycznie bujną czupryną, nieodłączną torbą przewieszoną przez ramię – niestrudzenie przemierzał gdańskie ulice, stale czujny i gotowy do uchwycenia ciekawej migawki miejskiego życia.
Pasje i inspiracje czerpał z najlepszego możliwego źródła, jego ojciec Zbigniew Kosycarz (1925-1995) był przez wiele lat fotoreporterem „Dziennika Bałtyckiego” i „Głosu Wybrzeża” oraz autorem bezcennej dokumentacji fotograficznej powojennego Gdańska.
Maciej Kosycarz był współtwórcą prestiżowego konkursu fotograficznego Gdańsk Press Photo oraz właścicielem agencji fotograficznej KFP. W jego dorobku setki tysięcy fotografii, zatem wybór siedemdziesięciu zaledwie zdjęć do wystawy łatwy z pewnością nie był.
Fotografie pokazują ważne wątki ze współczesnej historii miasta, na przykład spotkanie Lecha Wałęsy z dalajlamą, czy też akcję ratunkową prowadzoną po wybuchu wieżowca przy al. Wojska Polskiego 39. Ale nie tylko takie ujęcia, bo przecież w życiu miast przeważa proza życia codziennego, którą wrażliwym okiem też można interesująco uchwycić i przedstawić. Zatem spacerowicze przy „Sołdku” od strony zamarzniętej (!) Motławy, przejście korowodu wielbłądów przez gdańską Zaspę, czy też manifestacja przy pomniku króla Jana III Sobieskiego.
Wystawa powstała dzięki współpracy Nadbałtyckiego Centrum Kultury oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.
W jej wernisażu udział wzięli przedstawiciele organizatorów oraz przyjaciele i miłośnicy twórczości mistrza obiektywu.
Wystawa będzie prezentowana do 30 września 2020 roku, w tym czasie na gdańskim Długim Targu zobaczyć też można wystawę „Gdańskie Dekady. 40 lat w obiektywie ojca i syna, Zbigniewa i Macieja Kosycarzów”.
„Fotograficzny powrót do przeszłości” – wystawa zdjęć Macieja Kosycarza;
ul. Korzenna, plac przy pomniku Jana Heweliusza;
Wystawa do 30 września 2020 r.;
Wstęp wolny.