Imprezy

Dni Nowego Portu

InfoGdansk
9 września, 2022

W tym roku przypada 250 rocznica powstania Nowego Portu – obfitującej w ciekawe historie dzielnicy Gdańska. Z tej okazji odbędzie się dwudniowa impreza, która przybliży specyfikę i interesujące watki dziejów tej części miasta.

Kto zdobędzie ujście Wisły, będzie właściwym jej panem, a nie ten, kto nią rządzi – tak miał powiedzieć pruski król Fryderyk II. Z polecenia tego monarchy zabrane cystersom tereny miały stać się konkurencją wobec Gdańska i narzędziem w gospodarczej wojnie z gasnącą Rzeczpospolitą. W takich dość nieprzyjemnych dla strony polskiej okolicznościach rozpoczęła się bardziej wartka historia tej dzielnicy…

Dni Nowego Portu 2022

Poniżej program dwudniowej imprezy:

PIĄTEK 9 WRZEŚNIA

250 LAT NOWEGO PORTU – POZNAJ HISTORIĘ WYJĄTKOWEJ DZIELNICY

Sala gimnastyczna Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 – wejście od strony ul. Strajku Dokerów (obok CSW Łażnia).

WYKLADY ORAZ PANELE DYSKUSYJNE

16:00 – Jednostki wojskowe i formacje ochrony granic stacjonujące w koszarach Gdańska Nowego Portu, przy ul. Oliwskiej 35 od 1945 roku. Ich historia i działalność. – dr Grzegorz Goryński – Instytut Pamięci Narodowej
17:00 – Nowy Port z wody i na wodzie – Aleksander Masłowski – Instytut Pamięci Narodowej
18:00 – Poza i w granicach Gdańska – z dziejów historii rozwoju Nowego Portu – dr Leszek Molendowski (Muzeum Gdańska)
19:00 – Spacer „Architektura Nowego Portu) – IKM

SOBOTA 10 WRZEŚNIA

Dziedziniec Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2

12:00 – Przywitanie gości i oficjalne rozpoczęcie festynu z okazji 250-lecia Nowego Portu
12:00 – 18:00 – Strefa relaksu z Portem Gdańsk: urządzenia zabawowe, dmuchańce, karuzela, fotobudka, strefa gastronomiczna, animatorzy, strefa relaksu i wiele innych
12:30 – Spacer historyczny spod domu kultury – IKM
12:30 – 13:15 – Spektakl dla dzieci: Mała Ojczyzna – Fundacja Pomysłodajnia.
15:00 – Wielki tort jubileuszowy od Cukierni Baccate
16:00 – Seans filmowy dla dzieci

KONCERTY

18:00 – Cotton Wings
19:00 – Słowiańska Dusza
20:00 – Weronika Korthals
21:00 – „TechnoPort Vol. 2” dj Jan Zwierzchowski
——————————————————
ORGANIZATORZY:
Rada Dzielnicy Nowy Port
Miasto Gdańsk
Port Gdańsk

Nowy Port – nadmorska dzielnica Gdańska

W historii Nowego Portu można odnaleźć sporo ciekawych i zaskakujących historii.

Nowy Port… nie zawsze był Nowem Portem. Przez długi czas okolicę określano jako Neufahrwasser, czyli Nowy Tor Wodny, dzielnica rozwinęła się bowiem przy nowym i bardziej dogodnym wejściu do portu gdańskiego.

Położona nad morzem osada powstała jako… konkurencja wobec gdańskiego ośrodka portowego. Po I rozbiorze Rzeczypospolitej przy tak zwanej Głębi Zachodniej z polecenia władz pruskich wyrosła skromna infrastruktura portowa. Obsługiwane w tym miejscu statki do właściwego portu gdańskiego już oczywiście nie płynęły…

Zobacz też – Jak wynająć apartament w Trójmieście?

Opisywane tereny zostały w latach 1814-1817 włączone etapami w administracyjne granice Gdańska.

W XIX-wiecznym rozwoju Nowego Portu szczególnie zasłużyły się dwie postacie. Kupiec Matthias Broschke sfinansował budowę drogi łączącej portową osadę z miastem. Natomiast dzięki filantropijnej działalności właściciela browaru Richarda Fischera mieszkańcy zyskali dostęp do przyzwoitej jakości wody pitnej, wybrukowano tez najważniejsze ulice. Niestety żadna z tych postaci nie jest w obecnym Nowym Porcie upamiętniona…Przedwojenna Fischerstrasse została przemianowana na… ul. Rybołowców. Do obecnych czasów zachował się tak zwany Dwór Fischera, ale stan tego zabytku jest krytyczny i obiekt zapewne zniknie z przestrzeni portowej dzielnicy.

Ulice Nowego Portu stały się przestrzenią pierwszego robotniczego protestu przeciwko władzy ludowej. 10 sierpnia 1946 roku zastrajkowali dokerzy portowi, protest został brutalnie stłumiony przez funkcjonariuszy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Po latach pewnego zapomnienia dzielnica powoli odzyskuje właściwe miejsce w świadomości mieszkańców Gdańska. Warta dłuższej uwagi jest działalność CSW Łaźnia, w ostatnich latach przeprowadzono też rewitalizację tutejszych ulic – Strajku Dokerów oraz Wilków Morskich.