Rurki termokurczliwe powstały w USA pod koniec lat 50. XX wieku. Wówczas to chemik Paul Cook wykorzystał promieniowanie radiacyjne do opracowania specjalnego kabla do samolotu oraz rurki termokurczliwej. Dzisiaj polimery tego typu są produkowane na całym świecie, także w Polsce.
Rurka termokurczliwa – zastosowanie praktyczne
Rurki termokurczliwe to elementy o bardzo szerokim zastosowaniu. Spotkać je można wszędzie tam, gdzie są kable i przewody. Termokurczliwość jest wykorzystywana w celu ochrony i wizualnej poprawy wyglądu wielu elementów. Rurki termokurczliwe służą więc m.in. do uszczelniania połączeń kablowych, izolowania kabli, oznakowania przewodów, poprawy estetyki narzędzi itd. Tego typu produkty znaleźć można m.in. w ofercie sklepu internetowego https://opaskikablowe.pl/pl/c/RURKI-TERMOKURCZLIWE/65.
Z czego produkowane są rurki termokurczliwe?
Standardowa rurka termokurczliwa jest produkowane z modyfikowanego, sieciowanego polietylenu. Sieciowanie radiacyjne to jedna z metod fizycznej modyfikacji polietylenu. Jest szeroko wykorzystywana w przemyśle kablowym podczas produkcji różnego typu elementów osprzętu kablowego. Pod wieloma względami przewyższa stosowanie metod chemicznych. W tym przypadku w produkcie nie pozostają bowiem żadne środki chemiczne.
W sytuacji, gdy na rurki termokurczliwe działa ciepło, materiał, z którego są wykonane, kurczy się, przylegając ściśle do kabla. Duże znaczenie ma tutaj parametr zwany współczynnikiem kurczliwości. Jeśli wynosi 2:1, oznacza to, że rurka może zmniejszyć swoją średnicę o połowę. Przed wybraniem odpowiedniego produktu należy więc dokładnie sprawdzić średnicę kabla przy pomocy średnicomierza.
Szerokie zastosowanie rurek termokurczliwych
Rurki termokurczliwe na ogół są wykorzystywane do izolowania przewodów elektrycznych. Są nieocenione także przy wykonywaniu wiązek przewodów. Służą do usztywniania kabli i są stosowane do napraw izolacji różnego rodzaju. Mają różnorodną kolorystykę, co ułatwia oznaczanie kabli.
Obecnie popularne rurki termokurczliwe znajdują zastosowanie w przemyśle, handlu i wielu gospodarstwach domowych. Są często wykorzystywane podczas napraw, wymiany części i innych czynności konserwacyjnych. Wyróżniają się znaczną wytrzymałością. Są odporne na ciepło i zmienne warunki pogodowe. Oprócz tego skutecznie zapobiegają powstawaniu odkształceń. W dużej mierze zwiększają żywotność przewodów elektrycznych. Powinny znaleźć się w praktyce w każdym domu.