Radar burz jest narzędziem online, które umożliwia nam sprawdzenie lokalizacji, w których aktualnie występują wyładowania atmosferyczne. Radar burz w postacie interaktywnej mapy online, pozwala z dużą precyzją określić miejsce występowania burzy wraz ze wskazaniem czasu, w którym miało miejsce ostatnie wyładowanie. Radar burz online to niezwykle przydatne narzędzie dające nam możliwość zaplanowania aktywności pod gołym niebem, w sytuacjach kiedy nie jesteśmy pewni stanu pogody w określonym czasie.
Zastanawiasz się jak działa radar burz w praktyce? Radar burz pełniący rolę mapy wyładowań jest niezwykle funkcjonalnym narzędziem służącym do precyzyjnego wskazywania lokalizacji występowania burz na danym obszarze. Radar burz jest w stanie określić z dużą dokładnością obszar, nad którym pojawią się wyładowania atmosferyczne. Dzięki tego rodzaju narzędziom łowcy burz będą mogli znaleźć miejsce dla obserwacji tego pasjonującego zjawiska atmosferycznego.
Radar burz – precyzyjna stacja pogodowa online
Należy wiedzieć, że radar burz w swojej funkcjonalności skrywa też inne możliwości, ułatwiające przewidywanie stanów pogody na danym obszarze. To niezwykle przydatne narzędzie pozwala śledzić także inne zjawiska atmosferyczne takie jak towarzyszące wyładowaniom opady deszczu, śniegu i gradu. Z radarem burz prognozowanie pogody na danym obszarze jeszcze nigdy nie było takie proste. Ze względu na swoją skuteczność z radaru burz korzystają rolnicy KRUS i ARiMR, przygotowujący się do zbiorów plonów – sianokosów i żniw. Znajomość stanu pogody w czasie zintensyfikowanych prac rolniczych jest niesłychanie ważna, gdyż każde załamanie pogody w tym gorącym okresie może doppowodować wiele strat.
Jak działa radar burz?
Działanie radaru burz w niczym się nie różni od funkcjonalności innych map burzowych. Radary prezentują wyniki pomiarów na podstawie danych, które są dostarczane przez specjalne detektory. To właśnie na ich podstawie powstają mapy odzwierciedlające intensywność występowania wyładowań i będące ich graficzną prezentacją. Przedstawiane informacje o nadchodzącej burzy są efektem badań wykonywanych za pomocą pomiarów satelitarnych i teledetekcji, które poddane wnikliwej analizie ekspertów, w rzetelny i szczegółowy sposób informują o nadchodzących zjawiskach atmosferycznych.
Radar burz – w jaki sposób prognozuje pogodę?
Interaktywna mapa radaru burz, przedstawia lokalizację i intensywność występowania wyładowań atmosferycznych na konkretnym obszarze. By odczytać ich wartość, wystarczy zaznajomić się z podaną legendą. Zazwyczaj miejsce występowania burz oznacza się kolorem czerwonym – jest to sygnał informujący, że wyładowanie atmosferyczne nastąpiło właśnie w tym momencie na danym terenie. Z upływem czasu, jeśli kolor czerwony zmienił się w pomarańczowy, oznacza to, że wyładowanie odnotowano 0d 10 do 25 minut temu. Barwa pomarańczowa przechodząca w żółtą informuje, że burza pojawiła się na danym obszarze od 25 do 40 minut temu, powyżej 40 minut kolor żółty znika z mapy.
Radar burz – jak śledzić wyładowania atmosferyczne?
Jeśli chcesz śledzić trasę, którą porusza się burza, do jej obserwacji wystarczy Ci jedynie dostęp do Internetu. Po podaniu swojej lokalizacji, ujrzysz mapę tego obszaru wraz z jego okolicą. Śledząc informacje zapisane w formie poruszających się kolorów, punktów i plam możesz zlokalizować obszar, nad który nadejdzie burza. Im intensywniejszy kolor, tym wyładowania są bardziej dynamiczne i niebezpieczne.
źródło: radary.info
Materiał zewnętrzny.