Rozmaitości

Bezpieczne podróżowanie z psem samochodem: wskazówki i zasady

InfoGdansk
29 sierpnia, 2023

Podróż z psem samochodem może być świetną przygodą, pod warunkiem że się do niej odpowiednio przygotujesz. Wybierając się w trasę z czworonogiem, należy wziąć pod uwagę szereg istotnych kwestii związanych z komfortem jazdy oraz bezpieczeństwem – zarówno pupila, jak i pozostałych pasażerów. W tym artykule omówimy najważniejsze kwestie związane z bezpieczną podróżą.

Zasady bezpieczeństwa

Polskie prawo nie posiada dokładnych uregulowań związanych z transportem zwierząt domowych w pojazdach osobowych. Przepisy zwracają jednak uwagę na to, że należy zachować szczególną ostrożność wobec działań, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo i narazić kogoś na szkodę. W związku z tym nieprawidłowy przewóz zwierząt może być podstawą do ukarania, gdyż stanowi zagrożenie dla otoczenia.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w podróży z psem – wskazówki

Właściwe przygotowanie się do jazdy samochodem z psem sprawi, że podróż nie będzie stresującym doświadczeniem, lecz wspaniałą przygodą. Jak zadbać o bezpieczeństwo i komfort pupila? 

  • Nigdy nie przewoź psa na kolanach

Przewożenie psa na kolanach jest niebezpieczne z kilku powodów. Po pierwsze, w razie wypadku lub ostrego hamowania, pasy zabezpieczą jedynie pasażera – w tym przypadku pupila nie przytrzyma nic. Po drugie, psiak na kolanach może rozpraszać kierowcę i wpływać negatywnie na jego koncentrację. Zamiast trzymać zwierzę na kolanach, lepiej zastosować odpowiednie akcesoria, które umożliwią bezpieczną i komfortową podróż naszemu czworonożnemu przyjacielowi. 

Sprawdź więcej informacji na: https://bebobi.pl/

  • Wybierz odpowiednie akcesoria bezpieczeństwa 

O bezpieczeństwo i komfort psa w trakcie podróży samochodem możemy zadbać na kilka sposobów.

  • Pasy samochodowe dla psa, które mocuje się do szelek pupila, to opcja zwiększająca bezpieczeństwo – dzięki nim zapobiegamy przemieszczaniu się psa w aucie w trakcie jazdy.
  • Akcesoria, które poprawią komfort podróży i zabezpieczą auto przed zabrudzeniami to chociażby maty, foteliki czy transportery. 

Więcej na ich temat dowiesz się tutaj:  https://bebobi.pl/mata-dla-psa-do-samochodu/foteliki/.

  • Nie pozwól psu wychylać się przez okno 

Upalne dni sprawiają, że niekiedy w podróży opuszczamy szybę w samochodzie i pozwalamy, aby nasz pupil wychylił głowę przez okno i się przewietrzył. Co prawda przepisy nie zabraniają takiego zachowania, jednak lepiej go unikać. To o tyle niebezpieczne (szczególnie gdy pies nie jest przypięty pasami), że może narazić zwierzę na krzywdę – pył i kamyczki, które wypadają spod kół pojazdu, mogą wlecieć do oczu, pyska czy uszu zwierzęcia.