Rozmaitości

Artykuły dewocyjne z DewoArt

InfoGdansk
24 kwietnia, 2023

Pomimo postępującej laicyzacji polskiego społeczeństwa zapotrzebowanie na artykuły dewocyjne utrzymuje się na wysokim poziomie. Decyduje o tym znaczne zaangażowanie uświadomionych w wierze mieszkańców, gęsta sieć działających świątyń parafialnych oraz przywiązanie do tradycji, która w pewnych określonych dniach przyciąga do kościołów dodatkowe grupy wiernych.

Gdzie zatem można nabyć komże, stuły, sutanny, bez których trudno sobie wyobrazić działanie Kościoła? A przecież rozbudowana symbolika sakralna opiera się również na wykorzystaniu gipiur, mereżek, dalmatyk czy też pasów cingulum.

Wiara z Pracownią DewoArt

Niektóre określenia brzmią bardzo tajemniczo, ale jak się okazuje – takie pojęcia są od wielu stuleci osadzone w tradycji chrześcijańskiej wiary.

Szukając liturgicznych szat, ministranckiej komży czy też odpowiedniego pokrowca na sutannę warto zapoznać się z ofertą Pracowni Haftu Artystycznego DewoArt, która działa w doskonale kojarzonej Krynicy Morskiej. Wspomniana pracownia prowadzi sklep internetowy https://ornat.com.pl/ z szerokim wyborem wysokiej jakości artykułów dewocyjnych.

Sprzedaż opiera się na czytelnym regulaminie, sprawnej obsłudze wysyłki i jasno określonych zasadach zwrotu zakupionych artykułów.

I taka ciekawostka – stosunkowo niedaleko wspomnianej pracowni znajduje się miejscowość Stegna, w której zobaczyć można kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z unikatowym w europejskiej skali podwieszanym malowidłem sufitowym o zdumiewającej powierzchni 450 m². Takie sąsiedztwo zobowiązuje, pracownia DewoArt oferuje więc wyroby o bardzo ciekawej stylizacji i wysokiej jakości wykonania.

Artykuły dewocyjne od A do… DewoArt

Czym jest sutanna, komża wszyscy doskonale wiedzą. Ale jakie znaczenie kryje w sobie gipiura czy dalmatyka? Z odpowiedzią zdecydowanie trudniej, a przecież wspomniane elementy stroju odgrywają wielką rolę w tradycji liturgii chrześcijańskiej.

W ofercie wspomnianego sklepu znaleźć można i taki ciekawy asortyment. Czym zatem jest wspomniana dalmatyka? Pod tym pojęciem kryje się rodzaj szaty liturgicznej używanej podczas mszy świętej przez diakona. Dalmatyka przypomina z wyglądu luźną tunikę z szerokimi rękawami. W posłudze liturgicznej wykorzystywane są między innymi dalmatyki gotyckie i rzymskie o różnych haftach i kolorach liturgicznych.

Natomiast mianem cingulum określa się pas lub gruby sznur z frędzlami po obu stronach. Ten element stroju liturgicznego jest przewiązywany w pasie, a symbolizuje moc i łaskę Bożą, do tego wstrzemięźliwość i panowanie nad cielesnymi pokusami.

Intrygujące określenie „gipiura” oznacza specjalnie przygotowany ornament roślinny lub geometryczny służący między innymi do ozdabiania szat liturgicznych. Z kolei słowo mitra oznacza wysokie dwuczłonowe nakrycie głowy noszone przez biskupów, opatów i infułatów.

Liturgia chrześcijańska obrosła więc przez dwa tysiąclecia w tradycję i wątki o szczególnym znaczeniu. Starannie wykonane i przyciągające wzrok elementy stroju podkreślają znaczenie głoszonego Słowa Bożego, czy też wskazują na podniosłość uroczystości – na przykład chrztu lub Pierwszej Komunii.